15 let pozorování ptáků na krmítku – vymře obyčejný kos?

V roce 2004 rozjel Český svaz ochránců přírody (ČSOP) program Živá zahrada a v rámci něj i pravidelná vánoční pozorování ptáků na krmítku. ČSOP v tomto programu radí, jak přilákat na zahrady divoká zvířata a nechat je zde bezkonfliktně žít. Kromě toho však shromažďuje unikátní data o dlouhodobém výskytu jednotlivých druhů. Až do loňska byl podle těchto údajů nejběžnějším ptákem zahrad kos černý. Poté, co v létě udeřilo virové onemocnění USUTU, kos zmizel téměř z poloviny zahrad. V Praze a části středních Čech skoro vyhynul.

Programu Živá zahrada se zúčastnilo více jak 1300 zahrad. V rámci vánočních pozorování ptáků – především na krmítku – se ukázalo, že se kos černý vyskytuje na 98 zahradách ze sta. Až do loňského roku. V létě v Česku silně udeřil (púvodně africký) virus USUTU a ten se pravděpodobně stal příčinou prudkého úbytku kosů. Kosi jsou totiž ze zatím neznámých důvodů na tento virus mnohem citlivější než jiní ptáci. Právě skončená pozorování ptáků na krmítku ukázala, že se kos vyskytuje už asi jen na 58 zahradách ze sta! Během půl roku poklesly jeho stavy téměř na polovinu! V Praze a části středních Čech kosi téměř vyhynuli. Nebýt dlouholetých pozorování stovek nadšenců amatérů v rámci Živé zahrady, mohli by i odborníci ornitologové pouze tušit, že na tom kosi nejsou nejlépe. Přesná čísla by však chyběla. Mimochodem, nejčastěji pozorovaným druhem se nyní stala sýkora koňadra, která se vyskytuje na 91 % všech zahrad.

Jak to dále bude s našimi kosy se uvidí tento rok. Jejich osud je nejistý, jak budou reagovat na zmíněný virus se nedá odhadnout.

Účastnit se pozorování divokých zvířat na zahradách v programu Živá zahrada může každý, kdo má zahradu. Pozoruje se vždy jen v předepsaných termínech. Nejbližší termín bude 4. víkend v květnu. Více informací a přihláška na www.zivazahrada.cz,

Více k viru USUTU zde: www.szu.cz/uploads/documents/CeM/Zpravy_EM/20_2011/09_zari/337_338.pdf

Česká společnost ornitologická už o tomto víkendu rozjíždí svoje, doufejme, že dlouhodobé, sledování ptáků na krmítku – více info zde: www.birdlife.cz/zacina-scitani-ptaku-na-krmitkach