1500 ježků ve stanicích bude stát 1 000 000 Kč! Pomůžete jim?

Jakmile se rok nachýlí ke svému konci, mají se některá zvířata uložit k zimnímu spánku. Proměnlivé počasí posledních dní však zatím nedovolilo usnout mnoha ježkům. Záchranné stanice sdružené v Národní síti, kterou koordinuje Český svaz ochránců přírody, tak řešily stovky telefonátů týkajících se nálezů aktivních ježků. Mnoho z nich končí v lidské péči. V současnosti je ve stanicích na 1500 ježků. Péče o ně stojí okolo 1 miliónu Kč.

Ježků stanice přijaly od září do dnešního dne téměř 2000, z toho se zhruba čtvrtina mohla vrátit do přírody, neboť byli na zimu dostatečně připravení. Na 1500 ježků však zůstane v záchranných stanicích až do jara. Je nutné je zbavit parazitů, vyléčit jim neduhy, vykrmit je aspoň na váhu 0,5 kg a pak je dát spát do studené místnosti či speciálního venkovního výběhu. Jelikož ježci žerou prakticky jenom kvalitní maso, je péče o ně finančně opravdu náročná, vyjde na více jak 1 milion Kč. Veřejnost může těmto pacientům pomoci tím, že jim třeba prostřednictvím zakoupení dárcovského certifikátu „naplní misky“. Podívejte se na www.zvirevnouzi.cz/sbirka-zvire-v-nouzi/darovaci-certifikat/ . Stanice ale uvítají i pomoc materiální. Ježci jsou krmeni převážně kočičími konzervami a granulemi, jako podestýlka jsou využívány noviny. To vše lze po dohodě stanicím pro ježčí svěřence předat.

Pokud vám není lhostejný osud ježků či jiných volně žijících zvířat v nouzi, můžete poskytnout finanční dar na konto 33 55 33 22/0800 nebo poslat dárcovskou SMS ve tvaru DMS ZVIREVNOUZI 90 na číslo 87777 (platí pro všechny operátory, účtování DMS: 90 Kč, příjemce obdrží 89 Kč, službu provozuje Fórum dárců). O dalších možnostech podpory se dozvíte na stránkách www.zvirevnouzi.cz. Potřebujete-li poradit s volně žijícím zvířetem, kontaktujte nejbližší záchrannou stanici (např. prostřednictvím aplikace Zvíře v nouzi) nebo dispečink záchranných stanic na telefonním čísle 774 155 155.

Kontakt: Zdeňka Nezmeškalová, Český svaz ochránců přírody, 774 155 155