5. 12. Mezinárodní den půdy: V Česku není co slavit!

Český svaz ochránců přírody (ČSOP) se přidal k People4Soil – evropské občanské iniciativě, která se snaží prosadit legislativní ochranu půdy na evropské úrovni. Půda je u nás v zoufalém stavu a to nejen ta zemědělská. Je šance, že, když se dlouhodobě nedaří ochránit půdu na úrovni České republiky, podaří se to na úrovni EU. K tomu je ale třeba sebrat do září 2017 milion podpisů z minimálně 7 zemí EU.

Půda u nás ubývá a ta, co zbývá, je nenávratně poškozována. Developerům se daří tlačit na zlevňování trvalých záborů půdy. A tak na ní namísto rostlin vyrůstají průmyslové areály, obchodní centra a obytné domy. Zemědělci pak s vidinou vyšších dotací půdu degradují chemikáliemi a nevhodnými technologickými a osevními postupy. S půdou mizí z krajiny život.

5. prosinec je Mezinárodním dnem půdy. Chceme, aby tento den mohli slavit i naši potomci. Jako evropští občané máme právo sami navrhovat zákony EU. Můžeme tak činit prostřednictvím evropské občanské iniciativy, která se však řídí přísnými pravidly: Je třeba, aby její prohlášení podpořilo svým podpisem alespoň 1 milion občanů z minimálně 7 členských zemí Evropské unie. A to vše se musí podařit za jediný rok. Na důležitý krok k záchraně půdy máme čas jen do 12. září 2017!

Podepsat prohlášení lze na stránkách https://www.people4soil.eu/cs.