Stanice ještě nedaly svobodu všem ježčím spáčům a už aby se zase připravovaly na mladé. A ježci v Praze budou mít letos problém…

Tak, jako se v zoologických zahradách dobývají ze svých zimovišť medvědi, nedá už jaro spát ani ježkům, kterých se na podzim ujaly záchranné stanice. A že jich bylo! Za celý loňský rok prošlo rukama pracovníků v záchranných stanicích téměř 1500 ježků!

Největší nápor je samozřejmě na podzim, kdy jsou stanice zahlceny ježčími nedorostlíky. S nimi jsou však do stanic nošeni i velcí ježci, kteří naši pomoc nepotřebují. Během roku se ve stanicích setkávají s mláďaty, která přišla o matku (byla přejeta autem, či usmrcena psem), ale častými pacienty jsou i ježci, kteří přežili právě útok psa nebo sekačky a potřebují ošetřit. Jsou totiž velmi náchylní k invazím parazitů, což se jim stává často osudným. Stanice rovněž léčí velké množství ježků popálených ohněm v době vypalování trávy.

O pražské ježky se již tradičně stará ježčí stanice paní Dvorské ve Všeradicích. Ročně přijímá okolo 200 ježků. Bohužel v tomto roce poprvé po dlouhé době její činnost svým grantem pražský magistrát nepodpořil. Co bude s pražskými ježky, až budou potřebovat pomoc, zatím není jasné.

Každoročně se do záchranných stanic dostane téměř 10 000 zvířat, a právě péče o ježky je velmi nákladná. Pokud Vám není lhostejný osud zraněných volně žijících živočichů, můžete poskytnout finanční dar na konto 33 55 33 22/0800 nebo poslat dárcovskou SMS ve tvaru DMS ZVIREVNOUZI na číslo 87777 (platí pro všechny operátory, účtování DMS: 30 Kč, příjemce obdrží 27 Kč, službu provozuje Fórum dárců). Více informací  naleznete na www.zvirevnouzi.cz

Zdeňka Nezmeškalová
koordinátorka projektu Národní síť záchranných stanic
tel. 222 516 115