Bohumilická alej láká k procházce i posezení

Bohumilice (5. října 2012) – Další klenot pošumavské přírody byl v péči odborníků a nyní se těší znovu na zářící oči turistů i místních obyvatel. Tentokrát je řeč o Bohumilické aleji – dalším projektu, který vznikl letos v programu NET4GAS Blíž přírodě.

Asi 6 km severně od města Vimperk v Jihočeském kraji se nachází Bohumilická alej. Její stromy lemují cestu vedoucí z Bohumilic do Bošic.  Toto památné stromořadí je tvořené lípami srdčitými a velkolistými.  Lip je celkem 76 a jejich věk je odhadován na 150 let.

„Bohumilickou alej jsme měli ve svém hledáčku už delší dobu. Věděli jsme o její jedinečnosti, poloze i krásnému výhledu odtud. Také jsme ale věděli o problému, který spočíval ve zhoršujícím se zdravotním stavu některých stromů,“ říká Jiří Šejna, předseda ZO ČSOP Šumava a dále pokračuje „několikrát jsme se pokoušeli sehnat finanční prostředky na ošetření alespoň některých stromů, ale vzhledem k ubývajícím financím z oblasti ochrany přírody jsme byli neúspěšní. Proto jsme v letošním roce zkusili projekt podat do programu NET4GAS Blíž přírodě a uspěli jsme“.

„Šumavský ČSOP připravil projekt, který řešil arboristické ošetření nejvíce nebezpečných stromů a zároveň zde mělo vzniknout zázemí k odpočinku pro návštěvníky. Projekt jsme bez váhání podpořili. Je to ideální téma, které naplňuje poslání programu Blíž přírodě,“ uvedl Milan  Řepka, tiskový mluvčí NET4GAS.  Z 25 vybraných stromů tak zmizely suché a polámané větve, byly odstraněny i ty nevhodně větvené a do budoucna neperspektivní. Některé z nich byly zabezpečeny tzv. bezpečnostními vazbami, tedy popruhy či ocelovými lany na kmenech a v korunách. Došlo i na 2 stará torza, která byla zajištěna proti zborcení, ale zároveň zůstala v aleji pro hmyz vázaný vývojově na dřevo a jako možné hnízdiště pro dutinové ptáky.

Aby byla alej lákavá i pro turisty, nechal ČSOP Šumava do aleje umístit infotabuli s upozorněním na význam takovýchto stromořadí v krajině a potřebu jejich ochrany. Proto, aby si mohli návštěvníci ve skoro kilometr dlouhé aleji také odpočinout, bylo na místě  s nejkrásnějším výhledem instalováno posezení v podobě stolu s lavicemi a samostatnou lavičkou. Celý projekt doplnilo vydání vícejazyčného letáku o aleji a jejím okolí.

Neváhejte a navštivte tak již třetí lokalitu zpřístupněnou z programu NET4GAS Blíž přírodě v Pošumaví. Bohumilická alej okouzlí každého, protože v každé roční době má co nabídnout.

 

Bližší informace:

Lucie Matulová,Kancelář ÚVR ČSOP, tel.: 222 516 115,e-mail:                          

Jakub Hromas, ZO ČSOP Šumava, tel.:  777 812 835, e-mail: