Pražská zvířecí záchranka vyjížděla v posledních dnech k několika případům otravy vodních ptáků botulotoxinem. Otravu, tzv. botulismus mnoho labutí a kachen nepřežije. Pokud však pomoc přijde včas, šance na záchranu existuje.
Minulý týden přijal dispečink Pražské zvířecí záchranky (774 155 155) hlášení o labuti na pražském Smíchově. Byla doslova na pokraji sil. Seděla na břehu, byla malátná a apatická k okolnímu dění. Hlavou pomalu kývala ze strany na stranu. Jednalo se o typické příznaky botulismu.
Botulismus je otrava toxinem, které vylučují bakterie Clostridium botulinum. Ty se nacházejí v bahně a nejvíce nebezpečné jsou při zvýšené teplotě stojatých a málo prokysličených vod s vysokým obsahem dusíku.
Labuť ze Smíchova převezli ochranáři do Záchranné stanice pro volně žijící živočichy hlavního města Prahy. Není však jediným pacientem se stejným postižením, kterého tato stanice v posledních dnech přijala. V péči veterinářů skončilo za poslední dva týdny deset kachen a osm labutí. Všechna zvířata měla stejnou diagnózu.
Pomoci takto postiženým ptákům se dá jedině okamžitým převozem na čistou, prokysličenou vodu a podáváním vitamínu B. Vždy je však nutné zasáhnout včas. Čím dříve se postižený pták dostane do péče odborníků, tím větší šanci na uzdravení má. Labuť kterou převážela Pražská zvířecí záchranka tohle štěstí neměla. Lidé si jí všimli příliš pozdě. Většina ostatních případů však dopadla dobře.
Pražská zvířecí záchranka pomáhá bezprostředně ohroženým volně žijícím živočichům v Praze a na území Prahy západ od roku 2009. Na svojí činnost nemá žádné dotace. Provoz hradí z příspěvků drobných dárců. Větších dárců je minimum, stabilního většího sponzora doposud žádného nenašla. Informace o možnosti pomoci dostanou zájemci na telefonu 774 155 155 případně na e-mailu .