Na léčbu zvířat zraněných v důsledku ohňostrojů chybí peníze, záchranné stanice pořádají sbírku a potřebují 10 milionů Kč.
Tržby za zábavní pyrotechniku dosahují v Česku půl miliardy Kč, většina této částky vyletí do vzduchu během silvestrovských oslav.
„Škody na přírodě se nedají přesně spočítat, ale víme, že prakticky každé pořádání ohňostroje se v záchranných stanicích projeví ve zvýšených příjmech zraněných zvířat. Může jít až o tři tisíce zraněných zvířat ročně. I přes maximální snahu se nám jen asi polovinu z nich podaří uzdravit a vrátit zpět do volné přírody, “ uvedl Petr Stýblo z Českého svazu ochránců přírody. „Jde samozřejmě jen o ta zvířata, která měla štěstí, byla jen zraněná a včas se dostala do záchranných stanic. Ta druhá část zvířat, která takové štěstí neměla, je mnohem mnohem početnější. Značná část vzácných živočichů, vyplašených pyrotechnikou, totiž každoročně uhyne někde v ústraní mimo dosah lidí,“ dodává Stýblo.
„Je smutným paradoxem, že zatímco na nákup silvestrovské pyrotechniky se i tento prosinec utratí stovky milionů korun, záchranné stanice marně shánějí posledních deset milionů Kč na dofinancování svého provozu na počátku roku 2023,“ konstatoval Petr Stýblo.
Národní síť záchranných stanic pro volně žijící živočichy proto vypsala veřejnou sbírku Ježíšek pro zvířata, která potrvá až do půlky ledna. „Zatím jsme vybrali jeden milion Kč, ale nutně potřebujeme desetkrát více. „Proto bychom rádi požádali všechny příznivce přírody, aby o naší sbírce řekli i svým přátelům a také jí aktivně sdíleli na svých sociálních sítích,“ vyzývá ochranář Stýblo.
Připomněl, že Centrální dispečink Národní sítě záchranných stanic bude i letos k dispozici také o silvestrovské noci na lince 774 155 155. I letos čeká zvířecí záchranáře krušná noc, hodně práce a nejisté vyhlídky na rok 2023.
Kontakt: Petr Stýblo, Český svaz ochránců přírody, , 602 395 473
Generálním partnerem Národní sítě záchranných stanic je společnost Billa. S financováním pomáhají i dotace Ministerstva životního prostředí a Ministerstva zemědělství, krajů a obcí, ale největší část potřebných financí na péči pro zvířata stále přichází od soukromých dárců.