Chcete prožít den s netopýry? Přijďte na Chlum!

Na tuto sobotu, 24. srpna chystají členové základní organizace Českého svazu ochránců přírody (ČSOP) Nyctalus již 9. ročník Mezinárodní netopýří noci na Chlumu, v bývalém lomu nedaleko obce Srbsko na Berounsku. Během této akce si přijdou na své jak děti, tak dospělí. Je pro ně připraveno mnoho zajímavých aktivit, od exkurze do jinak nepřístupných Srbských jeskyní až po ukázku živých netopýrů. Netopýří noc na Chlumu je součástí Mezinárodní noci pro netopýry, která probíhá ve čtyřiceti státech světa, u nás na 41 lokalitách. Jejím cílem je zvýšit povědomí veřejnosti o těchto pro mnohé tajemných zvířatech.

Netopýří noc na Chlumu je akce určená široké veřejnosti, zejména rodinám s dětmi. Od 10 hodin budou probíhat exkurze do veřejně nepřístupných Srbských jeskyní, které jsou významným zimovištěm netopýrů. Exkurze je vedena náročným terénem, při teplotě cca 8°C a není vhodná pro předškolní děti. Je nezbytné mít helmu (i cyklistickou), čelovku a pevné boty. Ani nejmenší nepřijdou zkrátka, i pro ně je připravena exkurze do temného podzemí, do cvičné štoly. Děti i dospělí se mohou zapojit do netopýřích hrátek, nebo si odnést domů vlastnoručně zhotoveného netopýrka. Po celou dobu budou probíhat přednášky s promítáním, netopýří poradna a ukázky péče o trvale hendikepované netopýry. Kajínek, Beruška, Adélka a další ochočení chlupáči už se těší, bude je možné zblízka prohlédnout, pohladit či nakrmit.

Mezinárodní (dříve evropská) noc pro netopýry je osvětová akce zaměřená na ochranu netopýrů. Jedná se o akci s dlouholetou tradicí, která zaujala mnoho odborníků z celého světa. V roce 2012 se řady organizátorů rozšířily i do tak exotických lokalit jako je Egypt, Sýrie, Libanon, Korea, či dokonce i Jižní Amerika, celkem se této akce zúčastňuje na 40 států celého světa. V naší republice se letos akce koná na 41 lokalitách. Lidé, kteří se zúčastní takovéto akce, mají možnost seznámit se se životem netopýrů, s možnostmi jejich ochrany i vědeckým výzkumem, dozví se, jak mohou sami pomoci. Vzhledem ke skutečnosti, že netopýři žijí s námi doslova pod jednou střechou, je dobré vědět o jejich skrytém způsobu života co nejvíc. Pokud budou lidé dobře informováni o životě a chování těchto nočních zvířat, může se společné soužití zlepšit.

Projekt Osvětové akce o netopýrech, tedy čtveřici akcí věnovaných ochraně netopýrů, zahájil ČSOP Nyctalus Otvíráním Chlumu, jako doprovodného programu pro účastníky závodů v technickém lezení Chlumochod, následoval Skanzen pro netopýry v Solvayových lomech a Den otevřených dveří v lomu na Chlumu při příležitosti 50. let činnosti Speleologického klubu Praha. Zakončí ho nejvýznamnější akcí, Mezinárodní netopýří nocí. Projekt Osvětové akce o netopýrech je jedním z více než dvou set projektů Národního programu Ochrana biodiverzity ČSOP, podpořených Ministerstvem životního prostředí a státním podnikem Lesy České republiky – generálním partnerem programu. Spolupráce mezi LČR a ČSOP v praktické ochraně přírody i ekologické výchově letos probíhá již 15. rokem. Spolupráce lesníků a ochranářů na konkrétních lokalitách a projektech se však datuje již od vzniku ČSOP v roce 1979.