Císař i Mojžíš zvou k lesním hrám

Ačkoli by se tyto dvě historické postavy v minulosti stěží setkaly a lákaly někoho k návštěvě lesa – dnes to v severních Čechách  možné je. Mezi Jabloncem nad Nisou a Libercem na Vás však nečekají žádní skuteční vládci či biblické postavy, ale nová naučná stezka, která po nich dostala své jméno.

Základní organizace ČSOP Armillaria, která se snaží již několik let prosadit ochranu velmi cenné dosud nechráněné oblasti mezi těmito dvěma městy, se rozhodla přiblížit skrytou krásu této lokality zábavnou formou veřejnosti. Slavnostní otevření naučné stezky proběhlo poslední listopadovou sobotu.

Nová naučná stezka se nachází 6 kilometrů od Liberce a pro návštěvníky je nejdostupnější po žluté turistické trase z obce Vratislavice nad Nisou (1,5 km) nebo po zelené turistické trase z obce Jeřmanice       (3 km). Stezka dlouhá 5 km začíná u restaurace Mojžíšův pramen a vede převážně lesem se smrkovými a borovými porosty. Napojuje se zde na žlutou a posléze i zelenou turistickou značku vedoucí k zrenovované rozhledně na Císařském kameni, odkud se návštěvník může pokochat výhledem na všechny světové strany. Dále pokračuje kolem retenční nádrže Pod Císařským kamenem ukryté mezi korunami stromů, která během letních měsíců láká k osvěžující koupeli, a okruhem se vrací zpět. Na území Sedmidomků trasa velmi volně navazuje na starší naučnou stezku Vesecké údolí.
Na nové stezce je umístěno šest panelů s informacemi o přírodě. Návštěvník má tak možnost dozvědět se zajímavosti o životě a významu lesa i jeho obyvatelích a zodpovězením několika otázek si vyzkoušet svůj postřeh i znalosti o přírodě.
V sobotu 27. 11. 2010 tuto naučnou stezku zpřístupnila veřejnosti základní organizace Českého svazu ochránců přírody Armillaria za přispění generálního partnera ČSOP, NET4GAS s.r.o, v rámci projektu „NET4GAS. Blíž přírodě.“ Cílem tohoto projektu je ochrana přírody prostřednictvím prezentace významných lokalit veřejnosti.

Bližší informace:                                                                                   
Eva Müllerová,Základní organizace ČSOP Armillaria,Tel.: 602 154 089,

E-mail:

Jan Moravec,Kancelář ústřední výkonné rady ČSOP, tel: 222 516 115,

E-mail: