Clean Up the World má 25 let, u nás se slaví soutěžemi

25. ročník oficiálního „úklidu světa“ – mezinárodní kampaně Clean Up the World – proběhl v tomto září. Jak je tomu u nás? Uklízet svět jsme začali o 3 roky později. V České republice úklidové akce této kampaně od počátku koordinuje Český svaz ochránců přírody (ČSOP). Ten kampani před 22 lety dal i české jméno Ukliďme svět!.  Po letošním jarním kole, jež bylo uzavřeno s bilancí 14 500 zúčastněných a 135 tun sebraného odpadu, se v současné době rozbíhá i kolo podzimní. Rok 2014 je pro českou kampaň v lecčem novátorský – vzniklo počeštělé logo, samostatné stránky na Facebooku a nově se dobrovolníci mohou zúčastnit i fotografických soutěží o hodnotné ceny. Do kampaně se můžete zapojit i vy! Vše o možnostech, jak vyčistit své okolí, je k dispozici na stránkách kampaně www.uklidmesvet.cz.

K příležitosti 25. jubilea úklidů ve světě se ČSOP spolu s generálním partnerem akce Nadačním fondem Veolia rozhodl pro dobrovolníky vyhlásit fotografické soutěže. Kdo vyfotí proces proměny přírody v okolí vody „před a po“ úklidu, či zvěční nějakou nalezenou „kuriozitu“, toho může čekat velmi pěkná cena.

Ve snaze přilákat další účastníky vyrazila kampaň na sociální sítě (kromě Facebooku má i účet na Google+) a upoutává i díky účasti slavných osobností na úklidech (loni pomáhali herci Národního divadla, letos 12. října budou další uklízet na Barrandově). Do povědomí dětí se zase dostává přes projekt Čtení pomáhá, kde dokonce od dětí získává finanční podporu na nákup potřebných rukavic a pytlů.

Milovníci čisté přírody a životního prostředí se zájmem o organizaci nebo účast na úklidech mohou vše potřebné nalézt na webových stránkách kampaně Ukliďme svět. Zde se dozví detaily o všech plánovaných akcích i o tom, jak takovou úklidovou akci zorganizovat. Podzimní kolo úklidů teprve začíná, odpadku je kolem nás bohužel stále dost, tak hurá do toho!

Za Kancelář ÚVR ČSOP,

Iva Peklová

tel: 222 516 115