ČSOP: podporujeme 30 v roce 30!

(Praha, Marseille, 9.9.2021) Český svaz ochránců přírody (ČSOP), jeden ze čtyř českých členů Mezinárodního svazu ochrany přírody (IUCN) bude na probíhajícím Světovém kongresu IUCN v Marseille hlasovat PRO tzv. rezoluci 30 do 2030. A nebude sám. Tuto rezoluci požadující účinnou ochranu 30% zemského povrchu do roku 2030 podporují nejen nevládní neziskové organizace ale i řada státních členů IUCN.

Mezinárodní svaz ochrany přírody (IUCN) je globální ochranářskou organizací, jejíž členy jsou jak státy, tak i nevládní organizace. Nejvyšším orgánem tohoto Svazu je Světový kongres IUCN, který se právě v těchto dnech koná ve Francii v Marseille. ČSOP na tento kongres vyslal svého zástupce. Mezi řadou připravovaných rezolucí je i tzv. rezoluce „30 do 2030“:

Cílem návrhu rezoluce č. 040: Developing global post-2020 conservation Framework je stanovit celkový rámec ochrany přírody na příštích 10 roků. Hlavním cílem tohoto rámce je ochrana 30% povrchu planety do roku 2030. Finální text této rezoluce je předmětem intenzivních vyjednávání, leč je velmi pravděpodobné, že rezoluce bude přijata. Zástupce ČSOP Martin Bouda je pověřen pro ní hlasovat.

Jestliže u mnoha dalších rezolucí doposud není jasné, zda budou přijaty, (jako příklad lze třeba uvést rezoluci na zákaz lovu mořských savců, které se účinně brání Japonsko), rezoluce 30 do 2030 zjevně přijata bude. Ochránit 30% povrchu Země už v roce 2030 totiž není nereálné, už proto, že většinu plochy Země tvoří oceány. I z tohoto důvodu padají i další návrhy, jako třeba 50% do roku 2050…

V každém případě je potěšující, že tuto rezoluci podporují i zástupci řady vyspělých států celého světa. Uvidíme, jak se k ní postaví zástupci České republiky.

Bližší informace podají:

Petr Stýblo, ČSOP, 602395473,

Martin Bouda, zástupce ČSOP v IUCN, nyní přímo z Marseille,