Čtvrteční Setkání s přírodou pro Pražáky

Český svaz ochránců přírody v rámci akce Setkání s přírodou (www.setkanisprirodou.cz ) organizuje v těchto dnech pro veřejnost exkurze se svými odborníky. Ve čtvrtek 15. 6. proběhnou v Praze a okolí hned dvě. V Hostivici představíme účastníkům vzácnou potápkou černokrkou. U Dubečku pak budeme večer pozorovat netopýry.

První procházka bude směřovat do Hostivice, kde se nachází přírodní památka Hostivické rybníky. Území je chráněno již od roku 1996 a naší pozornost si naplno zaslouží.  Je doslova ornitologickým rájem. Z přilehlých rákosin se ozývají rákosníci, na hladině vodí svá mláďata labutě velké a při troše štěstí lze zahlédnout poláka velkého nebo potápku roháče. Nejvzácnější obyvatel Hostivických rybníků je ale potápka černokrká. Dříve velmi hojný druh potápky dnes v České republice bojuje o přežití a její budoucnost je velmi nejistá. V Hostivicích naštěstí stále pravidelně hnízdí několik párů tohoto kriticky ohroženého druhu. Pokud se s námi vydáte na setkání s potápkou černokrkou, tak Vám je nejen ukážeme, ale řekneme, co je ohrožuje a proč si zaslouží naší pozornost (dalekohled se bude hodit…).

Přímo v Praze se můžete setkat s dalšími létajícími tvory. Ale tentokrát nepůjde o ptáky, ale o netopýry. Během vycházky bude možné netopýry nejen pozorovat, ale díky speciálnímu detektoru uslyšíte zvuky, které jsou pro nás běžně neslyšitelné. Povíme si také mnoho zajímavostí ze života netopýrů, o tom, co je ohrožuje a jak jim můžeme pomoci. Setkání se uskuteční na loukách za Dubečkem (dalekohled nebrat… J).

Pokud budete mít čas i chuť, vydejte se s námi do přírody! Těšíme se na Vás!

Martina Kišelová, Český svaz ochránců přírody

Setkání s potápkou černokrkou; Hostivice; 15. 6. 2017; 18:00; Park T. G. Masaryka, kontakt: Martina Kišelová,  604 141 667

Setkání s netopýry na loukách za Dubečkem; Praha; 15. 6. 2017; 20:30; Dubeček u kostela, kontakt: Jitka Loubová, 776 021 900