Dlask tlustozobý se stal prvním pacientem roku 2016

Pražská zvířecí záchranka, kterou provozuje Český svaz ochránců přírody, vstupuje do nového roku záchrany volně žijících zvířat. V roce 2015 ochránci přírody pomohli 509 živočichům v nouzi. Téměř polovina se vrátila do přírody, mnoho zimujících zvířat si na návrat počká až do jara. Prvním pacientem roku 2016 se stal dlask tlustozobý, který v Černošicích narazil do prosklené plochy.

Paní Jaromíra z Černošic šla v úterý venčit svého pejska na zahradu, když uviděla zajímavě vypadajícího ptáka schouleného u zdi pod oknem. Protože se bála, že by zde umrzl, sebrala ho, dala do krabice a odnesla do tepla. Následně vytočila číslo Pražské zvířecí záchranky 774 155 185, která zasahuje v Praze i na Praze západ.

Na místo vyjel zásahový vůz a ochránci po příjezdu určili, že se jedná o dlaska tlustozobého. Tento krásný pěvec je typický svým silným zobákem a zajímavým zbarvením. Záchranáři pacienta naložili do vozu a odvezli do záchranné stanice Aves Kladno.

Kromě dlaska už ochránci přírody pomohli v novém roce například kachně, netopýrovi či holubovi. V roce 2015 pomohla Pražská zvířecí záchranka 509 volně žijícím zvířatům v nouzi. Většinou se jednalo o ježky, kachny, holuby, poštolky, drobné pěvce a netopýry. Mezi pacienty však byl i muflon, prase divoké nebo liška. Nejčastějším důvodem pro výjezd ke zvířeti byl náraz do prosklených ploch, vyčerpání, srážka s dopravním prostředkem ale i lidská neznalost, kdy nálezci mláďat volali záchranáře zbytečně. Bohužel se ochránci přírody setkali i s lidskou krutostí, kdy museli řešit případ kachny pižmové, kterou neznámý střelec zasáhl třemi ranami ze vzduchové pistole. Kachna musela být kvůli poraněním utracena.

Stejně jako v minulých letech i v roce 2015 zápolili ochránci přírody především s nedostatkem financí. Největší starostí je nyní zásahový vůz, jehož opravy jsou stále složitější a dražší. Na nový ovšem v současné době Pražská zvířecí záchranka nemá prostředky. Jestli tedy nesežene v nejbližší době sponzora, který by vůz zaplatil či věnoval, zvířecí záchranka definitivně skončí. Pokud můžete, podpořte Pražskou zvířecí záchranku a pomozte jí dále pomáhat. Jakékoli příspěvky můžete posílat na 33 55 33 22/ 0800 v.s. 1111 případně volejte na telefon 774 155 185. Děkujeme!