Dobrovolnických úklidů bylo letos v Praze o poznání méně

Praha, 3. 12. 2020 – Letošní pandemie viru Covid-19 znatelně ovlivnila i akci Ukliďme svět, ukliďme Česko. I přes veškerou snahu se hlavní jarní vlna dobrovolnických úklidů vůbec nekonala (až na pár individuálních úklidů) a podzimní vlna, která bývá obecně slabší než ta jarní, se konala v omezeném rozsahu. I přesto se projevila snaha Pražanů velebit své okolí a někteří do terénu vyrazili.

Sečteno podtrženo – letos se v celé Praze konalo 92 dobrovolnických úklidů, zúčastnilo se jich celkem 2 146 dobrovolníků, z toho bylo 1 039 dětí. Sesbíráno bylo zhruba 21 tun odpadu. Jarní vlna se nekonala, a tak se snažili organizátoři stihnout svůj úklid na konci léta a během prvních podzimních měsíců, kdy bylo ještě relativně teplé počasí a vládní koronavirová opatření nebyla tak přísná. Do úklidů se aktivně zapojili jako každoročně školy, organizace i jednotlivci. V Praze se také konal tzv. „Žlutý úklid“, při kterém dobrovolníci organizace Trash Hero uklízeli všechny stanice metra B. Statistiky z roku 2019 to ale nepředčilo. Loni bylo za celý rok uspořádáno jen v Praze 432 úklidů, zapojeno bylo kolem 15 000 dobrovolníků a uklizeno bylo bezmála 200 tun odpadu.

Letošní úklidová sezóna byla zvláštní také složením odpadu, který se na ulicích a v přírodě objevuje. Přibyl totiž potenciálně infekční materiál jako jsou roušky, kapesníčky nebo jednorázové rukavice. Hlavní organizátoři akce se snažili nabádat k vyšší opatrnosti a radili tento druh odpadu raději nesbírat. Zároveň upozorňovali, že si lidé mají dávat pozor, kam a jak tento odpad vyhazují, aby třeba díky větru neskončil mimo popelnici. Pokud se sezóna 2021 vydaří lépe, bude možné tento a další odpad sbírat zase na jaře. Příští termín jarního uklízení připadá na sobotu 27. března 2021. Jak se do akce zapojit zjistíte na stránkách www.uklidmecesko.cz.

Historie akce sahá až do roku 1993, kdy se Český svaz ochránců přírody připojil k mezinárodní iniciativě Ukliďme svět! (Clean up the World!) a zorganizoval první veřejné úklidové akce.

Od roku 2016 na organizaci celorepublikové kampaně pod názvem Ukliďme svět, ukliďme Česko spolupracuje Český svaz ochránců přírody a spolek Ukliďme Česko. Pražská část akce Ukliďme svět, ukliďme Česko je také již každoročně finančně podpořena Magistrátem hl. města Prahy.

Kateřina Burešová

Český svaz ochránců přírody

222 516 115