Dům ochránců přírody nabízí širokou škálu aktivit

Pražská zvířecí záchranka, ukázková živá zahrada, řada zajímavých přednášek, „ochranářské“ informační středisko – to všechno je Dům ochránců přírody v pražské Michli. 
Ekologická výchova se snaží o praktickou výuku
Dům ochránců přírody v Praze si dal za úkol seznámit co největší množství lidí s přírodou v našem okolí, především pak ve velkých městech. A to především proto, že největším rizikem pro přírodu ve městech a jejich okolí, je lidská neznalost. Snaží se tak zabránit zbytečným případům, kdy lidé přírodě škodí, ačkoli byl jejich záměr původně zcela opačný. Typickým příkladem je přehnané zachraňování zvířecích mláďat, nicméně problém se může týkat i jiných oblastní. Například když lidé se snahou o krásnější a přírodnější zahradu upraví svůj pozemek tak, že na něm mají několik záhonků, jezírko či bazén a krátce střižený trávník. Nemyslí pak na to, že živočichové nemají na zahradě zdroj potravy, bezpečný přístup k vodě, úkryty apod. Ekologická výchova Domu ochránců přírody se snaží těmto problémům předejít. Chce naučit lidi souznění s přírodou nejlepším možným způsobem. Proto má ve své nabídce nejrůznější programy, ve kterých se veřejnost seznámí s divokými zvířaty ve městech, s nočními živočichy či s mláďaty. Zároveň se dozví, jak upravit zahradu či jiný pozemek tak, aby byla vhodná nejen pro ně, ale také pro co největší škálu volně žijících živočichů. Doplňkem jsou pak nejrůznější besedy, semináře či výstavy, které se v Ekocentru Domu ochránců přírody pořádají.
Pražská zvířecí záchranka má v těchto dnech plné ruce práce
Dům ochránců přírody Pomáhá přírodě i praktickou činností. Tou je především Pražská zvířecí záchranka, kterou provozuje. Její pracovníci mají zvláště v těchto dnech plné ruce práce, především kvůli čerstvě narozeným mláďatům ptáků i savců. Jen za minulý týden pomáhala posádka zvířecí záchranky ve více než deseti případech. Ačkoli se většinou jednalo o zbytečně odchycená ptáčata, která by v přírodě bez problémů přežila i bez lidské pomoci, měla záchranka i zásahy, bez kterých by se zvířata neobešla. Příkladem může být záchrana kachní rodinky, která si vybrala pro své hnízdění střechu jednoho pražského domu. Hnízdo totiž vybírá kačer, který však nepřemýšlí nad tím, zda se po vyhnízdění dostane kachna s kachňaty k nějaké vodě. Zásah to byl poměrně náročný, protože po prvním pokusu ulétla dospělá kachna a mláďata nechala samotná. Naštěstí se poměrně brzy zase vrátila a na druhý pokus už uletět nestačila.   Přijďte se podívat
Dům ochránců přírody sídlí v Michelské 5, Praha 4 – Michle a je veřejnosti přístupný každý všední den od 8 do 16 hodin. Není proto problém přijít se podívat na ukázkovou zahradu, poradit se s jakýmkoli problémem týkajícím se životního prostředí nebo nakoupit odborné publikace, krmítka či budky. Možné je také využít email případně telefon 774 155 155, který je zároveň dispečinkem Pražské zvířecí záchranky.