Dva měsíce zbývají do velkého jarního úklidu

Na nové desetiletí se organizátoři akce Ukliďme svět, ukliďme Česko! dívají s nadějí. První opravdu velká uklízecí akce proběhne už 15. února na Orlické přehradě. Den D pro desítky tisíc dobrovolníků je přesně za dva měsíce (4.4.), Český svaz ochránců přírody a spolek Ukliďme Česko zve zájemce k včasné registraci na www.UklidmeCesko.cz

První letošní velkou úklidovou „vlaštovkou“ je akce Ukliďme Orlík!, která proběhne již 15. února ve spolupráci s Povodím Vltavy, s.p. a Českým rybářským svazem. Snížená hladina v nádrži odhalila dno poseté odpadky. Chceme toho ještě před opětovným napouštěním využít a přírodě odlehčit od lidských prohřešků.  „Při obdobné akci před 16 roky se na Orlíku podařilo sesbírat 22 tun odpadů, uvidíme, jestli se toto číslo podaří dobrovolníkům, místním rybářům, našim zaměstnancům a kolegům z ČSOP letos překonat“, uvedl generální ředitel Povodí Vltavy Petr Kubala. Napouštět se začne již koncem února, kapacita dobrovolníků je odhadována minimálně na 300. Hlásit se mohou na webu kampaně Ukliďme svět, ukliďme Česko!

„Úklidová sezóna letos na mnoha místech v důsledku teplého počasí odstartuje dříve než obvykle. Každopádně pro všechny, kteří se k uklízení včas přihlásí na www.UklidmeCesko.cz máme opět připraveny pevné pytle i pracovní rukavice. Pytle na odpad jsou pro letošní ročník díky společnosti EKO-KOM recyklované, vyrobené z vytříděných barevných fólií ze žlutých kontejnerů. I zakoupené rukavice již máme na skladě a další tisíce párů jsme získali darem od jejich stálého dodavatele, firmy ČERVA GROUP,“ říká členka organizačního týmu, Kateřina Landová z Českého svazu ochránců přírody.

Přidat se k velkému jarnímu úklidu, ať už k organizátorům či dobrovolníkům, může opravdu každý. Stačí si založit vlastní úklidovou skupinu nebo se připojit k úklidu, který si vyberete z interaktivní mapy na https://www.uklidmecesko.cz/map/. Každý kousek odpadu se počítá, a čím více dobrovolníků se zapojí, tím větší kus přírody se podaří společnými silami uklidit. Pojďte do toho s námi 4. dubna!

Kontakt pro další informace
Radek Janoušek – 777 176 675, Spolek Ukliďme Česko
Kateřina Landová – 773 198 015, Český svaz ochránců přírody

Generálním partnerem akce je VEOLIA ČESKÁ REPUBLIKA, a.s.
Hlavním partnerem akce je Komerční banka, a.s.
Partnery akce jsou ŠKODA AUTO a.s., EKO-KOM, a.s., PENNY Market a Gambrinus