Stovky chráněných čmeláků několika druhů zabily dvě exotické lípy ve sportovním areálu Sletiště v Kladně. Exotické druhy a kultivary lip, které radnice stále častěji vysazují ve velkých městech, jsou sice odolné vůči i silně znečištěnému ovzduší, ale jejich nektar likviduje naše živočichy, zejména čmeláky. Lípy v těchto dnech zabíjely na mnoha místech republiky, nicméně o kolik lokalit jde, není známo. A neví se přesně ani, o které všechny druhy lip jde.
Jedním z těchto nepůvodních nebezpečných lip je lípa plstnatá či stříbrná (Tilia tomentosa), nicméně zřejmě mezi nepůvodními lípami není jediným zabijákem. Český svaz ochránců přírody (ČSOP) proto žádá veřejnost, aby, pokud se setká s hromadným úhynem čmeláků, místo zdokumentovala, strom co nejpodrobněji vyfotografovala, fotografie a případně i jeho listy a květy zaslala ochráncům přírody na adresu Dům ochránců přírody, Michelská 5, Praha 4, 140 00. ČSOP chce, bude-li mít dostatek hodnověrných podkladů, působit na úřady a arboristy, aby nebezpečné lípy u nás nevysazovali.
Nebezpečné lípy, jako je lípa plstnatá, kvetou později, než naše dva původní druhy lip a mají velmi vonné a tedy pro čmeláky neodolatelně lákavé květy. Bohužel pro čmeláky je jejich nektar nestravitelný! Čmelák při jeho získávání vydává mnohem více energie než přijímá a proto velmi rychle hyne hlady. Pod každým kvetoucím stromem lze najít stovky i tisíce mrtvých jedinců. Lípy plstnaté pocházející z Balkánu a Asie jsou přitom oblíbené při výsadbách ve městech, protože velmi dobře snášejí znečištěné ovzduší. Úřady jimi proto nahrazují stromořadí našich původních druhů lip, které městský smog zabíjí.
ke stažení
Kontakt:
Petr Stýblo
Český svaz ochránců přírody
tel.: 222516115