Hospodáři štědrovku, kravám po výslužce,… ježkovi pak konzervu, vydrám po rybičce.

V záchranných stanicích sdružených v Národní síti budou trávit Vánoce tisíce handicapovaných divokých zvířat. Proto, aby zdárně prospívala a dobře se připravila na jarní návrat do přírody, je potřeba jim zajistit mimo jiné tu správnou potravu. Každé zvíře potřebuje speciální menu. A není tomu jinak ani na Štědrý večer.
 Ve stanicích zimuje například asi 800 ježků. Z nich zhruba 600 už má dostatečnou hmotnost a proto spí a bude spát až do jara. 200 ježků je však nutné ještě vykrmovat. Nejlepším krmením jsou pro ně kvalitní kočičí konzervy. V průměru ježek spořádá ½ konzervy za den. Národní síť tedy potřebuje 100 kočičích konzerv každý – i ten Štědrý – den.  To je 1600 Kč.
Z dravých ptáků je v této době ve stanicích nejvíce poštolek. Léčí si zranění způsobená střety s automobily, elektrickými dráty či jde o pozdní mláďata, která se teprve učí lovit. Poštolek je nyní ve stanicích asi 100. V průměru je k jejich nasycení potřeba jedna myš denně. I myši musí stanice nakupovat. Nakrmení poštolek vyjde každý den na 500 Kč.
Veverek je ve stanicích okolo padesáti. Pozdní mláďata už před zimou nešla vypustit a některá, nelegálně a neodborně lidmi odchovaná už ani vypustit nepůjde. Oříšků a semínek zkonzumují veverky ve stanicích každý den minimálně za tři stovky.
Jedním z nejnáročnějších a také nejdražších strávníků je vydra. Počet vyder, které ve stanicích přechodně či trvale pobývají, rok od roku stoupá. Jen v tomto roce přijaly stanice do péče hned pět malých vydřích sirotků. Dohromady bude trávit Vánoce v naší péči 10 vyder. Jejich rybí strava vyjde minimálně na 600 Kč.
Jak takové krmení a štědrovečerní hostina mohou vypadat, si zájemci prohlédnou ve fotogalerii webu kampaně www.zvirevnouzi.cz. Pro ty, kteří by chtěli zvířatům v záchranných stanicích nadělit vánoční hostinu, jsou letos připraveny speciální certifikáty.  Dárce tak potěší nejen zvířata, ale zároveň své blízké a kamarády krásnou fotografickou momentkou.

Zdeňka Nezmeškalová, Český svaz ochránců přírody, tel. 737 979 433,

mail: