Jak chutnají? Ananaska, Muškatelka nebo Zelinka

Ve čtvrtek 11. srpna, zahajujeme v pražském Domě ochránců přírody třetí letošní výstavu ovoce starých odrůd – Letní jádroviny a slivoně. Pořadatelem je Český svaz ochránců přírody. Výstava potrvá jen do soboty 13. srpna 2022. Součástí pátečního doprovodného programu je seminář zaměřený na zpracování ovoce na povidla. Ve čtvrtek a v sobotu se můžete těšit na oblíbené pěstitelské přednášky a seznámení se záchranným sortimentem odrůd. Vstup je zdarma.

Na výstavě si můžete prohlédnout pestrý sortiment letních hrušek. Vybrané odrůdy lze i ochutnat. Vystavena bude i Ananaska courtrayská. Je to chuťově vynikající hruška, s máslově rozplývající dužninou, lehce připomínající právě ananas. Jde o belgickou odrůdu z 18. století.

Kdo má rád muškátové chutě, neodolá muškatelkám. Přijde na chuť třeba Muškatelce turecké, která je známá pod synonymem Zbuzanka a v minulosti byla pěstována zejména v okolí Prahy.

Původní českou půvabnou odrůdou z Chlumecka je drobnější Zelinka chlumecká. Polosladká, šťavnatá, kulovitá hruštička, osobité chuti.

„Mezi vystavovanými plody jsou i historické odrůdy, které se neztotožňují s odrůdami uváděnými v pomologických publikacích. Vedeme je tak pod pracovními názvy. Za pozornost stojí Valečská a Bečovská děkanka či Muškatelka ze Stráně“, upozorňuje Martin Lípa, garant programu Oživení starých odrůd.

Zrají i letní jablíčka. Ze vzácnějších odrůd bude k vidění Fraasovo letní či Borovinka. Ze švestek například Wagenheimova, která je jako jedna z mála starých odrůd samosprašná a nepotřebuje k tomu, aby zaplodila další strom na opylení.

„Opět můžete přinášet vzorky ovoce k určení v rámci pomologické poradny, a to v průběhu celé výstavy“, vyzývá Kateřina Štrossová z Českého svazu ochránců přírody. „Občas se díky tomu podaří odhalit zapomenutou odrůdu, po které jsme dlouho pátrali“.

Výstava se koná v rámci odborného programu ČSOP Oživení starých odrůd. Tento celostátní program je zaměřen na vyhledávání starých odrůd ovocných stromů a jejich záchranu. Informace o starých ovocných odrůdách a genofondových plochách, na kterých je zachraňujeme, průběžně publikujeme na www.stareodrudy.cz.

Program je realizován s finanční podporou Ministerstva zemědělství a hlavního města Prahy. Lesy České republiky, s.p., jsou generálním partnerem Národního programu Ochrana biodiverzity. Na konání cyklu výstav v Domě ochránců přírody dále přispívá městská část Praha 4.

Pozvánka a program

Foto ke stažení

Ing. Kateřina Štrossová, Ing. Martin Lípa, Český svaz ochránců přírody, tel. 222 516 115, 777 086 620