Jarní Víkend(y) pro přírodu

Jaro sice začíná až za pár dní, ale jarní akce kampaně Víkend pro přírodu jsou již v plném proudu. Kampaň, kterou Český svaz ochránců přírody pořádá již třetím rokem, propojuje organizátory prací v terénu s dobrovolníky z řad veřejnosti na akcích po celé České republice. Letos máme za sebou již řez ovocných stromů na dvou lokalitách a sázení stromků ve Vřesině. Další akce se konají již brzy a je z čeho vybírat.

 O víkendu 11. 3. – 12. 3. 2023 nás čeká již třetí Masakr motorovou pilou na Brněnsku, konkrétně v Morkůvkách. První prořezávací akce proběhly v loňském roce, další letos hned z kraje roku a ČSOP Morava, pod vedením Johany Drlíkové, pokračuje v dalších prořezávkách. Na stráních uvítají každou ruku, spaní je domluveno v nedaleké skautské klubovně. Nezapomeňte na správné oblečení, současné počasí je dost zrádné.

Ve dnech 18. – 19. 3. 2023 se přesuneme na Pardubicko, kde v Radiměřském sadu proběhne první letošní brigáda s pozemkovým spolkem Arion.  Těšit se můžete na pálení z vyřezávek a sázení nových stromků.

Ke konci měsíce 25.3 – 26. 3. 2023 mohou zájemci přijet  do Bečovské botanické zahrady na Karlovarsku, kde proběhne jarní údržba biotopů, půjde hlavně o hrabání v sadech, kultivaci ploch pro chráněné rostliny a extenzivního sadu. Ubytování je zajištěno přímo v Bečovské botanické zahradě, na vlastních karimatkách ve vlastním spacáku.

Na Apríla 1. 4. – 2. 4. 2023 se můžete zúčastnit druhé akce pozemkového spolku Arion s příznačným názvem Aprílové bobkobraní. Cílem této akce je sesbírat co nejvíce trusu z Radiměřských pastvin a připravit je tak na další sezónu. Výhodou této akce je, že si kvalitní hnojivo a nalezené suvenýry smíte odnést s sebou.

Tyto akce můžete během jara navštívit a pomoct tak přírodě, tam, kde je potřeba. Sledujte stránky www.vikendproprirodu.cz, akce se tam objevují postupně. Naleznete tam veškeré potřebné informace k plánovaným událostem. Akce naleznete též na našich sociálních sítích Víkend pro přírodu | FacebookVíkend pro přírodu/Instagram. Přihlásit na akce se může kdokoliv, každá ruka je vítána!

Hnutí pozemkových spolků i kampaň Víkend pro přírodu byly letos podpořeny granty Ministerstva životního prostředí.

Kontakt: Kateřina Paličková, tel.: 222 516 115,

Fotografie k použití jsou ke stažení zde: https://www.zonerama.com/Vikendproprirodu/1044547