Jaro a mláďata patří k sobě. Kdy pomáhat a kdy ne?

Jaro je definitivně tady a s ním i čas mláďat. Záchranné stanice sdružené v Národní síti přijaly od počátku roku více než 3000 zvířat, z nichž aktuálně za prvních pár dubnových dní asi 100 mláďat. Nejčastěji to jsou malí zajíčci a veverky. Zatímco prvně jmenovaní jsou ve většině případů z přírody odebíráni zcela zbytečně, veverčata by bez pomoci uhynula.

U zajíčků ale i později srnčat platí jasné pravidlo, že pokud tato mláďata nejsou viditelně zraněná či zmateně nepobíhají, nepískají či nepronásledují lidi (známka vyhladovění, kdy přišli o matku), není třeba do jejich života nijak zasahovat. To platí i v případě, že se mláďata zajíčků vyskytují ve městech na místech, jako jsou sídliště, hřiště, zelené ostrůvky u parkovišť, nákupních center či výrobních hal a skladů. Zajíci se městskému životu velmi dobře přizpůsobili, i když na ně číhají mnohá nebezpečí. Pro člověka platí jediné – mláďat si nevšímat, hlídat si své psy a v případě, že je mládě opravdu na nevhodném místě, je možné jej o pár metrů přesunout (za pomoci prkýnka či rukavic).
Pokud se však jedná o nalezená veverčátka, ta se bez pomoci odborníků neobejdou. Malá mláďata se mimo doupě dostanou v případě, že spadnou, třeba i s hnízdem, při nepříznivých povětrnostních podmínkách, nebo tehdy, když je matka přenáší z jednoho hnízda do druhého (např. jako prevenci proti napadení parazity) a může se stát, že je vyplašena a mládě upustí. Ve většině případů jej nehledá a ono tak zůstane napospas osudu. V takovém případě je třeba rychle jednat. Mnohdy jsou nalezena mláďata jen pár dní stará a tam je třeba je urychleně zahřát a kontaktovat záchrannou stanici.
Každý laik by měl při nálezu „podezřelého“ mláděte, raději zavolat záchrannou stanici, protože rozeznat, kdy mládě potřebuje pomoc je někdy opravdu obtížné, avšak odborníci ze stanic dokážou i po telefonu dobře poradit.
Záchranné stanice teď čekají opravdu perné týdny a měsíce. Zastaví se nejdříve po prázdninách. Pokud chcete podpořit záchranné stanice, můžete poskytnout finanční dar na konto sbírky Zvíře v nouzi číslo 33553322/0800 nebo poslat dárcovskou SMS ve tvaru DMS ZVIREVNOUZI 90 na číslo 87777 (platí pro všechny operátory, účtování DMS: 90 Kč, příjemce obdrží 89 Kč, službu provozuje Fórum dárců). O dalších možnostech podpory se dozvíte na stránkách www.zvirevnouzi.cz.

Kontakt:
Zdeňka Nezmeškalová, Český svaz ochránců přírody, 774 155 155