Jaro otevírají lačnovské šafrány

V posledních dubnových dnech vykvétají v okolí východomoravského Lačnova desetitisíce chráněných šafránů bělokvětých (Crocus albiflorus). Český svaz ochránců přírody (ČSOP) spolu se svým generálním partnerem, společností NET4GAS, dnes slavnostně představil informační cedule na této lokalitě.

„V období, kdy šafrán kvete, se do Lačnova vypraví velké množství turistů. Mnoho z nich však o šafránu, jeho historii, ani o důležitosti jeho ochrany nic netuší,“ říká Milan Orálek z ČSOP Valašské Meziříčí. Ve společném programu s NET4GAS Blíž přírodě se tak zrodil nápad doplnit místa jeho hojného výskytu informačními tabulemi.

„Být blíž přírodě, poznávat její krásy a zároveň se učit, jak se k ní chovat a jak ji chránit – to jsou základní teze našeho programu Blíž přírodě, který společně s ČSOP rozvíjíme už sedmým rokem. Lančov se tak zařadil mezi zpřístupněné přírodní lokality jako padesátý šestý,“ dodává Zuzana Kučerová, specialista propagace společnosti NET4GAS.

Šafrán bělokvětý je exotická zvláštnost naší květeny, dodnes trochu tajemná. Pochází totiž z jižní Evropy a dosud se nepodařilo uspokojivě vysvětlit, jak se na Valašsko dostal. Tradované pověsti říkají, že se semena šafránu vytrousila z vozů se senem, které s sebou přivezla napoleonská vojska jako krmivo pro koně. I když patří mezi nepůvodní druhy, jeho výskyt na místech tak vzdálených od území původního rozšíření je natolik významný, že bylo místo v Lačnově už ve 40. letech minulého století vyhlášeno přírodní památkou.
Na louce v centru obce, u základní školy v Lačnově, podle sčítání z jara 2012 rozkvétá 35 tisíc šafránů. Další vyhlášenou přírodním památkou s výskytem šafránu jsou Sucháčkovy paseky jihovýchodně od obce (13 tisíc rostlin šafránu). Toto místo láká k vycházkám do okolí. Třetí, veřejnosti dosud málo známé místo s populací blížící se ke 14 tisícům šafránů mohou návštěvníci obdivovat ve starém sadu na západním okraji Lačnova. Díky pozitivnímu přístupu a zájmu majitelů by mělo být brzy také vyhlášeno přírodní památkou.

Bližší informace:

Milan Orálek                                                                             
ČSOP Valašské Meziříčí
tel.: 602 735 425
e-mail: