Je tu jaro – čas mláďat. Záchranné stanice se ptají: Berou si lidi naše rady k srdci nebo se bude situace opakovat?

Záchranné stanice už běží na plné obrátky. Loňský rok opět ukázal, že lidé často jednají nerozvážně a jejich „pomoc“ si odskáče spousta mláďat, která jsou pak odsouzena k smrti či životu za mřížemi.

A přitom stačí dodržovat několik málo zásad! Lidé si neuvědomují, že ptáče nezahubí tím, že se ho dotknou. Jednoduchá rada, jak „vypadlému“ mláděti pomoci, zní: „Ptáče se pokuste vrátit do hnízda, nebo jej vysaďte na větev poblíž místa nálezu. Mláďata ptáků hnízdících na stavbách vysaďte na balkon, římsu či okno poblíž místa nálezu. Svým křikem přivolají rodiče, kteří je budou moci nakrmit, a během pár dní je již uvidíte létat. Malých srnčat či zajíčků se nedotýkejte, pokud nejsou viditelně zraněná.“

V roce 2007 záchranné stanice přijaly bezmála 10 000 zvířat. Mláďata v tomto součtu představují téměř polovinu! Není žádným tajemstvím, že mnoho z nich našla své místo právě v kolonce „zbytečně odchycená“.

Každoročně se bohužel opakuje kolotoč „procházka v přírodě – nalezené mládě – odnesení do stanice – ?????“. Ano, a co potom? Jedná-li se o velmi malá mláďata, je první zkouškou umělá výživa. Ne každé srnče či zajíček ji přijme, u holátek ptáků je velkým problémem i udržení teploty. Ošetřovatelé se snaží, aby si mláďata nevytvořila vazbu na člověka, některé druhy totiž mohou být člověku v dospělosti nebezpečné. Srnčata, zvláště pak srnce není možné z tohoto důvodu do volné přírody vypustit. Stanice mnohdy marně shánějí  oboru, zookoutek či jiné zařízení, kam mohou srnce umístit pro zbytek jeho života.

Péče o mláďata je velmi nákladná, a proto se snažíme získat finanční prostředky prostřednictvím kampaně Zvíře v nouzi. Pokud Vám není lhostejný osud zraněných volně žijících živočichů, můžete poskytnout finanční dar na konto 33 55 33 22/0800 nebo poslat dárcovskou SMS ve tvaru DMS ZVIREVNOUZI na číslo 87777 (platí pro všechny operátory, účtování DMS: 30 Kč, příjemce obdrží 27 Kč, službu provozuje Fórum dárců). Více informací  naleznete na www.zvirevnouzi.cz

Zdeňka Nezmeškalová
koordinátorka Národní sítě záchranných stanic, tel. 222 516 115