Teplé dny babího léta pomalu končí a podzim se hlásí o své místo. Malým ježčím mláďatům z druhých či pozdních vrhů tak začíná krušné období. Dny budou chladnější a jejich přirozené potravy, hmyzu, bude ubývat. Dokud však nezačne mrznout, jsou ježci schopní si svojí potravu nalézt a jejich boj o potravu je součástí přirozeného života v přírodě. Lidskou pomoc tedy potřebují pouze malá mláďata či nemocní nebo zranění jedinci.

Jaká mláďata jsou v těchto dnech „malá“? Ježci, aby přežili zimu zimním spánkem, potřebují dosáhnout hmotnosti zhruba 600 g. K zimnímu spánku se ukládají až začátkem listopadu, ve velkých městech, kde je tepleji, to může být i později. Proto v tuto dobu potřebují lidskou pomoc pouze mláďata, která váží méně než 200 g anebo která jsou vysílená, apatická, zraněná či nemocná. Ostatní mají ještě čas, aby se na zimu připravila sama.

Jako návod pro posouzení, zda ježek potřebuje pomoc či ne, můžete použít „Ježčí kalendář“, který je zveřejněný na stránkách www.csop.cz případně na www.facebook.com/prazskazvirecizachranka. Naleznete zde fotografie a popis ježků, kteří v daném období skutečně potřebují pomoc. Poradí vám také na pohotovostní lince Pražské zvířecí záchranky – 774 155 155.

Záchranné stanice pro volně žijící živočichy přijmou ročně několik set zraněných, vysílených či jinak postižených ježků. Péče o ně je finančně i časově náročná, neboť jedná-li se o mláďata, která se dostávají do stanic v průběhu podzimu, stráví ježci v záchranné stanici až 6 měsíců. Zpět do přírody se totiž vrací až na jaře. Za tuto dobu ježek za krmení a veterinární péči „spotřebuje“ zhruba 2000 Kč. Chcete-li záchranným stanicím s péčí o ježky pomoci, pošlete jim dar na účet sbírky Zvíře v nouzi č. 33553322/0800. Pokud chcete podpořit přímo Pražskou zvířecí záchranku, která pomáhá ježkům v Praze, napište do variabilního symbolu č. 1111.

Více informací naleznete na www.zvirevnouzi.cz nebo na www.praha.zachranazvirat.cz. V roce 2011 kromě Nadace České spořitelny Pražskou zvířecí záchranku podpořily významným darem také společnosti Metrostav a Dálniční stavby Praha. Děkujeme!