Český svaz ochránců přírody (ČSOP) vyhlásil rok 2024 Rokem motýlů. Smyslem tematických roků, které ČSOP každoročně vyhlašuje, je upozornit na jednotlivé skupiny organismů, příčinu jejich úbytku v krajině a možnosti jejich ochrany. Na přelomu jara a léta můžeme vidět motýlů nejvíce, a tak jsou po celé republice naplánovány vycházky pro veřejnost za motýly. Přidáte se?
Již v pátek 21. 6. nás v Přimdě na Tachovsku čeká cesta „Za nočními motýly na Přimdě“. Celou noc bude probíhat svícení a odchyt s určováním nočních motýlů. Zájemci si mohou vyzkoušet i spaní pod širákem. Akci pořádá muzeum Cheb.
V sobotu 22. 6. nás ČSOP Chotěboř zve na komentovanou vycházku za motýly do Sobíňova (Havlíčkobrodsko). Po odborném výkladu jistě přijde vhod káva či čaj a možnost opéct si buřtíky v terénní stanici.
V neděli 23. 6. nás čeká velmi bohatý program. Ve středních Čechách se uskuteční vycházka za motýly v evropsky významné lokalitě V Hladomoří nedaleko Vraného nad Vltavou (pořádá ČSOP Zvoneček). V Bílých Karpatech se vydáme do NPR Čertoryje (pořádá ČSOP Bílé Karpaty). V Moravskoslezském kraji můžete zavítat do Krnova na naučnou stezku Horky-Kabátův kopec. Odborný výklad zde zajistí zástupci ČSOP Levrekův ostrov a ČSOP Slezské odrůdy. Od 14:00 hodin pak v Radiměři na českomoravském pomezí (Svitavsko) proběhne tradiční vycházka Motýlím královstvím. Do Motýlího království ovšem můžete dorazit klidně již pár dní předem a pomoci s jeho údržbou; již ode dneška až do neděle se zde koná „senoseč“ a dobrovolníci jsou vítáni.
Tím ale výčet vycházek nekončí! V úterý 24. 6. v podvečer nás čeká exkurze na místo pro přírodu Horky, které se nachází kousek od Českého Brodu.
Další motýlí akce pak budou následovat v červenci. ČSOP Iris Prostějov připravuje samoobslužnou naučnou motýlí stezku. Ta bude vyvěšena od 8. 7. do 21. 7. v biokoridoru Hloučela. Vyvěšené bannery budou obsahovat zajímavosti o motýlech a aktivity pro děti (hádanky, úkoly, kvízy). Pokud byste se opět chtěli zapojit do sčítání motýlů, druhá Motýlí půlhodinka odstartuje již 15. července. Stejně jako u první fáze, která proběhla na začátku černa, budete k pozorování potřebovat zejména jasno a bezvětří a půlhodinku volného času, kterou si vyhradíte na pozorování motýlů. Závěr července patří opět Prostějovsku. V Dětkovicích se odehraje 30. 7. Den na louce s motýly.
Seznam všech motýlích aktivit je průběžně aktualizován na stránce www.rokmotylu.cz. Pomoci motýlům a nejen jim, ale i mnoha dalším druhům hmyzu i rostlin pak můžete v rámci Víkendů pro přírodu. Na webové stránce www.vikendproprirodu.cz najdete širokou škálu blízkých akcí, v rámci kterých můžete podat pomocnou ruku spolkům, které pečují o přírodně cenné lokality.
Část vycházek za motýly byla podpořena z Národního programu Ochrana biodiverzity, jehož generálním partnerem jsou Lesy České republiky, s. p. Program je dále spolufinancován Ministerstvem životního prostředí, Ministerstvem zemědělství, Nadačním fondem Veolia a Nadací Ivana Dejmala.
Seznam konaných vycházek:
Plzeňský kraj:
- 6. Za nočními motýly na Přimdě (Muzeum Cheb)
Středočeský kraj:
- 6. Vycházka za motýly v EVL V Hladomoří (ČSOP Zvoneček)
- 6. Exkurze na místo pro přírodu Horky (ČSOP)
Pardubický kraj:
- 6. Vycházka Motýlím královstvím (ČSOP Arion)
Kraj Vysočina:
- 6. Komentovaná vycházka za motýly do Sobíňova (ČSOP Chotěboř)
Jihomoravský kraj:
- 6. Vycházka za motýly do NPR Čertoryje (ČSOP Bílé Karpaty)
Olomoucký kraj:
- 7. až 21. 7. Samoobslužná naučná stezka v biokoridoru Hloučela (ČSOP Iris Prostějov)
- 7. Den na louce s motýly (ČSOP Iris Prostějov)
Moravskoslezský kraj:
- 6. Setkání s motýly na naučné stezce Horky-Kabátův kopec (ČSOP Levrekův ostrov, ČSOP Slezské odrůdy)
Akce jsou průběžně doplňovány na web: https://biodiverzita.csop.cz/akce-k-roku-motylu/
Více informací: Eliška Prouzová () 222 516 115,
Ilustrační fotografie volně k použití: https://www.uschovna.cz/zasilka/QABRPJ3GE57FHCUA-LPM/