Sláva světa, řehtáč soudkový či jeptiška. Že nevíte o čem je řeč? I takto se jmenují některé z tradičních krajových odrůd jabloní, které sázejí a následně o ně pečují dobrovolníci z Českého svazu ochránců přírody (ČSOP) Orlice v Podorlickém skanzenu v Krňovicích. Dnes v areálu skanzenu a jeho okolí můžeme nalézt již na 150 ovocných stromů a keřů. Výsadba a péče o tradiční krajové odrůdy ovocných dřevin v Krňovicích je jedním z více než dvou set projektů ČSOP podpořených státním podnikem Lesy České republiky – generálním partnerem Národního programu Ochrana biodiverzity.
Při návštěvě krňovického skanzenu tak můžeme kromě zachráněných staveb lidové architektury Královehradecka obdivovat i zachráněné ovocné odrůdy, které naši předkové v okolí těchto staveb dříve běžně pěstovali. Ochránci přírody z ČSOP Orlice v zmíněném regionu provedli záchranný průzkum starých ovocných dřevin a z vybraných roubů pak vypěstovali nové sazenice. Stromy, které vyrostly z těchto sazenic, slouží jako takzvaná genofondová plocha. Z té odebírají materiál pro pěstění dalších stromků, které sázejí do sadů, zahrad i ovocných alejí a navracejí tak původní tvář místní krajině.
Nyní jim jejich práce začíná přinášet ovoce. A to doslova. První stromy, které byly vysazeny zhruba před osmi lety, začínají plodit. Není proto divu, že ve skanzenu byla vybudována replika tradiční sušárny na ovoce ze Semechnic u Opočna. Na podzim tak mají návštěvníci možnost vidět, jak takové sušení ovoce probíhalo a mohou dokonce ochutnat křížaly. Chystají se také další ukázky tradičního zpracování ovoce, například moštování.
Spolupráce mezi Lesy ČR a ČSOP letos probíhá již 14. rokem. Uskutečňuje se jak na poli praktické ochrany přírody, tak na poli ekologické výchovy. Spolupráce lesníků a ochranářů na konkrétních lokalitách a projektech se však datuje již od vzniku ČSOP v roce 1979.