Kouzelné zákoutí přírody místo skládky – navštivte dětskou přírodní rezervaci Pančava

Pozořice u Brna (26. září 2012) – Český svaz ochránců přírody (ČSOP) se svým generálním partnerem, společností NET4GAS, představili veřejnosti již 51. lokalitu ve společném programu Blíž přírodě. Jedná se o dětskou přírodní rezervaci Pančava – kouzelné místo na procházku či výlet nejen pro děti.

Příběh dětské přírodní rezervace Pančava je tak trochu jak z pohádky. Pozořice u Brna byly v minulosti významným hospodářským centrem Lichtensteinů. K panskému dvoru přiléhala rozsáhlá zahrada, kde měli majitelé rybníček, střelnici a ovocný sad.  Jak šel čas, rybníček zmizel a nepotřebnou bažinu mezi vrbami začali místní občané zavážet nejrůznějšími odpady.
Místní organizace ČSOP navrhla úpravu místa tak, aby zde byla zachována veřejná zeleň a byla revitalizována dolní podmáčená část zahrady. Obec návrh přijala a tak se hlavní iniciátor Mgr. Aleš Tinka spolu s Mladými ochránci přírody a dětmi ze základní školy mohl pustit do likvidace skládky a následné výsadby keřů a stromů. Zároveň došlo i k prohloubení dvou tůní. A tak tu dnes najdeme divoké kachny, slípky zelenonohé a ropuchy.
Zajímavostí této lokality je skupina mohutných vrb křehkých, které svými křivolakými kmeny připomínají stromy v tropickém pralese. Málokdo dnes ví, že z kyseliny obsažené v jejich kůře byl v roce 1899 poprvé připraven aspirin. Nejen to se můžete ode dneška dozvědět z nové informační cedule instalované v zahradě.
„Na projektu Pančavy je velmi dobře vidět poslání celého programu Blíž přírodě. Jeho vizí je zábavnou a přitom poučnou formou ukazovat a vysvětlovat lidem, co je na přírodě tak cenného, že si zaslouží naší pozornost a ochranu,“ uvedl Milan Řepka, tiskový mluvčí společnosti NET4GAS.
V zahradě probíhají pro žáky zdejší základní školy terénní přírodovědné programy a  ČSOP Pozořice zde pořádá především pro rodiče s dětmi a menší školáky soutěže a oslavy u příležitosti Dne země. „Snažíme se lidem ukazovat, že je důvod, proč se do zdejší přírody vypravit. Že se nám to celkem daří je snad vidět i na již dříve zpřístupněných lokalitách v rámci programu Blíž přírodě,“dodal Zdeněk Kohout z ČSOP Pozořice. V těsné blízkosti Pozořic se totiž nacházejí další tři místa, představené v rámci programu Blíž přírodě veřejnosti (Jelenice, 2007; Poustka, 2010; Panská skála 2011). Pokud se přijedete podívat, nabízejí se Vám tak hned čtyři zajímavé tipy na výlet, ze kterých si jistě vyberete.

Bližší informace:

Lucie Matulová

Kancelář ÚVR ČSOP
tel.: 731 760 872
e-mail:                           

Sylva Kohoutová
ZO ČSOP Pozořice
tel.:  544 226 066
e-mail: