Bouřky, průtrže mračen, valící se voda. To byl obrázek nedávných dní. Počasí si zahrává nejen s námi lidmi, ale i se zvířaty. Loňský rok byl fatální pro desítky druhů ptáků (čápi, rorýsi, vlaštovky…) a tak se ve stanicích opět obávají, zda nám příroda i letos ukáže v posledních jarních dnech svou sílu.

Pohotovost mají pracovníci stanic všech českých i moravských krajů. Začaly příjmy promáčených a vysílených ptáků. Obrovským problémem je však obsazenost stanic mláďaty. Díky neznalosti, neinformovanosti a mnohdy i touze po zviditelnění se, přijímají stanice desítky ptačích mláďat denně! K tomu se, bohužel, objeví sem tam malý zajíček či srnče. Všechno jsou vesměs zbytečné odběry z přírody, mláďata pomoc nepotřebovala!
Lidé si mnohdy vymýšlí, aby zvíře do stanice dostali. To nám potvrzuje i pracovník Pražské zvířecí záchranky, David Zítek. „Tvrdí, že se jedná buď o holátko, nebo naopak zraněného, pomoc potřebujícího dospělce. Přesto, že se snažíme si pravost výpovědí ověřit, podrobně se vyptáváme na vzhled a chování jedince, případně si vyžádáme zaslání MMS fotografie, až na místě se utvrzujeme v tom, že šlo opět o planý poplach.“ Lidé však trvají na převezení zvířete do záchranné stanice, mnohdy i vyhrožují a obviňují pracovníky z nekompetentnosti.
Zvláště v těchto dnech, kdy je nezbytné, aby pracovníci stanic stíhali zajistit pomoc akutním případům, apeluje Český svaz ochránců přírody, jakožto koordinátor všech devětadvaceti záchranných stanic sdružených v Národní síti na to, aby se lidé řídili základními pravidly:
1)    V klidu ležící srnčata či zajíčky nesbíráme.
2)    Pokud se nejedná o spadlé hnízdo s holaty, či o evidentně zraněné ptáky, po zemi poskakující pták je s největší pravděpodobností ptačí dorostenec, kterému už je hnízdo „malé“ a ač ještě neumí dobře létat, poznává svět bedlivě střeženo a krmeno rodiči.
3)    V každém případě, než se ujmete volně žijícího živočicha, konzultujte situaci nejdříve s odborníky. Kontakty na jednotlivé stanice naleznete na stránce www.zachranazvirat.cz, případně se obraťte na centrální dispečink na telefonu 774 155 155.

Pokud Vám není lhostejný osud zraněných volně žijících živočichů, můžete poskytnout finanční dar na konto 33553322/0800 nebo poslat dárcovskou SMS ve tvaru DMS ZVIREVNOUZI na číslo 87777 (platí pro všechny operátory, účtování DMS: 30 Kč, příjemce obdrží 28,50 Kč, službu provozuje Fórum dárců).

Více informací naleznete na www.zvirevnouzi.cz.

Kontakt: Zdeňka Nezmeškalová, Český svaz ochránců přírody, 737 979 433