Lesy ČR přispívají k lepšímu vybavení ekocenter ČSOP

Státní podnik Lesy ČR se i letos významnou měrou podílí na vybavení ekocenter Českého svazu ochránců přírody (ČSOP) potřebnými dřevěnými prvky. 17 ekocenter ČSOP díky Lesům ČR celkově zútulní nebo vylepší své prostory. Ekocentra budou nově vybavena například venkovní učebnou pod širým nebem, dřevěnou knihovnou, venkovní stěnou klubovny sloužící jako vzorkovník dřeva, expozicí ptačích krmítek a budek nebo nábytkem do nové sklářské dílny. ČSOP provozuje na čtyřicet ekocenter. Většina z nich slouží nejen jako poradenské středisko, ale též jako kulturní centrum a zázemí dalších rozmanitých činností. Mnohá jsou propojena i s činností dětských oddílů.

Jedním z v letošním roce upravovaných ekocenter je i ekocentrum ČSOP Orlice ve Východních Čechách. Ekocentrum je součástí Podorlického skanzenu v Krňovicích a patří k nejnavštěvovanějším ekocentrům ČSOP. Díky spolupráci s Lesy ČR získala učebna ekocentra nové dřevěné stoly, židle a atypickou dřevěnou skříň na pomůcky a materiály. Letošní vybavení ekocentra však není první zdejší spoluprací ČSOP a Lesů ČR; již před čtyřmi lety se podařilo zrekonstruovat roubenou školu z 18. století.

Spolupráce mezi Lesy ČR a ČSOP letos probíhá již 15. rokem. Uskutečňuje se jak na poli praktické ochrany přírody, tak na poli ekologické výchovy. Spolupráce lesníků a ochranářů na konkrétních lokalitách a projektech se však datuje již od vzniku ČSOP v roce 1979.