Léta žár, života zmar!

Tropy pokračují a hned tak z Česka nezmizí, hlásají články všech tištěných i on-line periodik. Děti se radují, budou koupačky, nemocní a staří lidé se veder obávají, jde jim při nich o život. Teploty šplhající vysoko nad 30 stupňů Celsia jsou hrozbou i pro zvířata.

Voda je základ života, zejména ve městech však může být pro zvířata nedosažitelná. Absence vodního zdroje může způsobit, že v ulicích začne z ničeho nic přibývat vyčerpaných či umírajících ptáků i drobných savců. Přitom stačí tak málo, nebýt lhostejní.
 
Pomoc je totiž velice snadná. Na zahradu, římsu, nebo i jen okenní parapet stačí umístit nízkou misku či podkvětník s vodou.  A začnou se dít věci! Zjistíte, že vaše okolí je plné života – vrabci, kosi, drozdi, ježci, kuny… Pijí a pijí, někteří absolvují i koupel. Nezapomeňte vodu pravidelně doplňovat a čistit. Zvířata vám poděkují!

Trpí ovšem také ptáčata v hnízdech, do kterých vodu nedostanete. Mláďata rorýsů, jiřiček, vlaštovek a dalších ptáků ve vedrech předčasně vyskakují z hnízd. Velmi často se jedná o mláďata, která by bez lidské pomoci nepřežila. V takových případech je vždy nutné zavolat odbornou pomoc.

Najdete-li vyčerpaného či jinak handicapovaného živočicha, kontaktujte záchrannou stanici (kontakty na www.zachranazvirat.cz), případně centrální dispečink záchranných stanic na telefonu 774 155 155.