Letní nabídka Víkendů pro přírodu je připravena. Stačí si jen vybrat.

Povoláváme všechny hrabata a hraběnky do akce, aby se chopily hrábí a kos. Tradiční kampaň Českého svazu ochránců přírody Víkendy pro přírodu právě vrcholí! Léto je ideální doba na aktivity v přírodě, pojďme tedy spojit příjemné s užitečným a vyberme si některou z dobrovolnických akcí, kdy uděláme něco pro přírodu, poznáme nové lidi, a třeba se i poučíme. A nemusí to být jen o víkendu.

Kampaň Víkendy pro přírodu soustřeďuje akce v terénu po celý rok a úspěšně propojuje dobrovolníky s organizátory akcí, kde je jejich ruka potřeba. Nejinak je tomu v létě, kdy je logicky takových akcí nejvíce, a konají se nejen akce víkendové, ale třeba i týdenní, po celé České republice.

Prázdniny započneme Tradičním kosením, školou ochrany přírody a krajiny v Bílých Karpatech, jehož letošní již 42. ročník pořádá ve dvou prvních červencových týdnech ZO ČSOP KOSENKA. V první půlce července lze pomoci také na orchidejové louce u Vojkova na Říčansku, kde se bude kosit a hrabat. V Praze se lze zapojit pravidelně na hrabání pokosené trávy v mokřadu na Beránku. Mezi tradiční akce patří i Martinické kosení v Martinicích u Proseče. Mezi naše stálice patří i step Syslovce, kde pod vedením Johany Drlíkové bude probíhat letní seč. Mezi akce dlouhodobější, co do počtu nocí na lokalitě, patří zcela jistě Olešenka, kde se uplatní všechna hrabata a hraběnky. Bývá zde připraven i večerní doprovodný program. V Horní Lhotě u Vlašimi se s hráběmi také neztratíte, pomoc dobrovolníků zde uvítají mokřadní louky. V srpnu se s Jarkem Podhorným jako každoročně vydáme do okolí pískového lomu v Ondraticích na Prostějovsku. V průběhu dobrovolnického víkendu na Javorovém v Moravskoslezských Beskydech si při doprovodném programu budeme moct vyrobit dřevěné lžičky a bosoboty. Léto zakončíme v Bečovské botanické zahradě v genofondovém sadu, kde proběhne budování environmentálních prvků.

Více informací o těchto i dalších akcích se dozvíte na stránkách kampaně www.vikendproprirodu.cz, kde jsou i kontakty na jednotlivé organizátory. Přijďte si užít léto s námi.