Liščata málem uhynula v kanále bez víka

Volně žijícím zvířatům nejvíce škodí bezohlední lidé. To vědí pracovníci Pražské zvířecí záchranky velmi dobře. Dnes a denně se o tom mohou při své práci přesvědčovat. V posledních dnech například řešili případy zvířat spadlých do nezabezpečených kanálů. Malá liščata v kanále na Praze 6 trpěla několik dní a nebýt náhodného nálezce, zcela jistě by v něm zahynula.

Šárecké údolí je jedním z nejhezčích míst v Praze. Denně sem za přírodou jezdí stovky lidí. Také pro velké množství volně žijících živočichů je to ideální místo. Ovšem jen do doby, kdy začne úřadovat nenechavý a bezohledný člověk. V ulicích v tomto údolí je totiž mnoho kanálů s železnými poklopy. Pro nenechavce představuje ukradený poklop snadný zdroj peněz, pro zvířata (nejen pro ně) však vážný problém. Otevřený kanál se stává nebezpečnou pastí, ze které není úniku.

Své o tom vědí dvě malá liščata, která v ulici V Šáreckém údolí do takového kanálu spadla. Mláďata neměla nejmenší šanci se z této pasti dostat. Tím spíše, že kanál i s liščaty uvnitř někdo přikryl dřevěnou deskou. Nálezce, který poblíž místa bydlí, viděl tuto desku na kanálu pět dní. Ovšem teprve v neděli zaslechl zvířecí nářek a desku odklopil. Na dně kanálu pak viděl dvě na kost vyhublá liščata, která byla na konci svých sil.

Pán, který lišky nalezl, se naštěstí zachoval velmi správně. Mláďata vytáhl a zavolal Pražskou zvířecí záchranku. Ta od minulého týdne používá nové pohotovostní číslo 774 155 185.  Liščata jsou nyní v záchranné stanici Aves Kladno a nabírají síly.

Podobné případy však bohužel nejsou výjimkou. Dva dny před liščaty lovili ochránci přírody z podobného kanálu v Ohradní ulici ježka. Byl to již třetí ježek, kterého zachraňovali z kanálu na stejném místě! A to přesto, že v minulosti upozornili Úřad městské části Praha 4 na tyto nebezpečné pasti v Ohradní ulici. Jen v této ulici jsou odkryté hned 4 kanály! Za minulý rok vytahovali pracovníci Pražské zvířecí záchranky z kanálů 8 ježků a 3 ptáčata. Dva ježci v této pasti nepřežili. Lidé, kteří na kanál bez víka narazí, by měli upozornit úřad městské části, ve které se nachází. Jeho pracovníci by pak měli otvor zabezpečit. V případě nálezu zvířete v kanálu, je nutné bezprostředně zavolat Pražskou zvířecí záchranku na čísle 774 155 185.