Máme rekord! Olympiáda to ale není. Neslavíme.

Národní síť záchranných stanic, která zajišťuje v ČR péči o volně žijící zvířata v nouzi, si připsala na svůj účet opět rekord v počtu svých klientů. Do její péče se v roce 2017 totiž dostalo více než 22 500 zraněných či jinak handicapovaných volně žijících živočichů. Každým rokem stanice zaznamenávají nárůst příjmu zvířat, oproti tomu předešlému je to o víc než 2000! Pracovníkům stanic loni prošly rukama tisíce ježků (3222), netopýrů (3282), poštolek (1606), kosů (1332) a dalších druhů volně žijících zvířat.

Každoročně se ze záchranných stanic vrátí na svobodu více než 50 % přijatých zvířat, což je vykoupeno stovkami hodin práce desítek pracovníků stanic. To je na víc než na zlatou medaili!  

Kromě přímé péče o zvířata stanice věnují spoustu času na výchovu a osvětu veřejnosti. Ta spočívá zejména ve snaze zamezit zbytečným odběrům mláďat z přírody. Téměř 40% příjmů totiž tvoří mláďata ptáků a savců, a nemalá část z nich jsou jedinci odebraní z přírody zbytečně.

Nepopiratelnou skutečností je, že většina zvířat, která projdou rukama pracovníků záchranných stanic, se do problému dostala přímo či nepřímo vinou člověka. Nejčastějšími důvody příjmu (po mláďatech) jsou zranění – dopravou, nárazy do prosklených ploch, popálením o elektrická vedení, zranění psem či kočkou ale také vědomé či nevědomé pasti (pády do nejrůznějších jímek, šachet či komínů). Náročné bývají odchyty ptáků omotaných rybářskými vlasci či poraněných od rybářských háčků. Narůstá počet příjmů zvířat, která se ocitla na nevhodném místě – kachní rodinky uvězněné v uzavřených vnitroblocích, v městech jako je Liberec, Plzeň či Brno pak sezonní masivní zálety netopýrů do bytů, atd. 

V loňském roce Národní síť záchranných stanic finančně podpořil stát prostřednictvím Ministerstva životního prostředí a Ministerstva zemědělství. Investiční projekty v záchranných stanicích pak podpořil státní podnik Lesy České republiky. Tyto prostředky však nepokryly ani polovinu nákladů stanic na péči o zvířecí pacienty.  Pro kvalitní záchranu zvířat je nutná také podpora široké veřejnosti.

Pokud chcete podpořit záchranné stanice, můžete poskytnout finanční dar na konto sbírky Zvíře v nouzi číslo  33553322/0800 nebo poslat dárcovskou SMS ve tvaru DMS ZVIREVNOUZI 90 na číslo 87777 (platí pro všechny operátory, účtování DMS: 90 Kč, příjemce obdrží 89 Kč, službu provozuje Fórum dárců). O dalších možnostech podpory se dozvíte na stránkách www.zvirevnouzi.cz.

Kontakt: Zdeňka Nezmeškalová, Český svaz ochránců přírody, 774155155