Máte doma psa či kočku? Tak to možná přiděláváte práci zvířecím záchranářům.

Jaro ťuká na vrátka a přináší s sebou mláďata. V evidenci záchranných stanic sdružených v Národní je od počátku roku zaevidováno zatím necelých 2000 zvířat, z toho necelá stovka mláďat a už také více než 40 zvířat přijatých pro napadení jiným živočichem, nejčastěji kočkou či psem. Za oběť padají malí zajíčci, srnčata a drobní ptáci.
„Od začátku února do 5. března jsme přijali už 6 malých zajíčků. Tři z nich nalezly děti na hřišti. S jedním z nich si hrály tak intenzivně, že mu způsobily vážná poranění, na jejichž následky uhynul. Zbývající dva se zatím drží při životě. Z dalších tří, přinesla jednoho kočka a dva psi. Ani jeden už nežije. Bohužel jak kočka, tak pes zpravidla zajíčka stiskne natolik silně, že mu způsobí závažná vnitřní zranění, které mu způsobí smrt. Bohužel se tak opakuje situace z minulých let,“ uvádí Jan Kašinský ze záchranné stanice v Bartošovicích.
Psi nejčastěji svým majitelům přinesou mláďata savců – do záchranných stanic se jich každoročně dostane okolo 40. U koček je toto číslo mnohem vyšší. Jen do stanic se dostane ročně okolo 1500 napadených zvířat a to převážně ptáků. I mezi kočičími úlovky najedeme zajíčky! Kolik zvířat kočky skutečně uloví, se můžeme jen domnívat, bude to ale jistě v řádech desítek tisíců (dle některých odhadů i stovek tisíců).
Záchranné stanice sdružené v Národní síti záchranných stanic uvádějí, že na liknavost majitelů domácích mazlíčků v loňském roce doplatilo 75% zvířat, která byla přijata právě po napadení psem či kočkou – jejich zranění byla tak vážná, že zvířata uhynula nebo musela být utracena. Pro pracovníky stanic je nepochopitelné také chování majitelů koček či psů, kteří se domáhají ošetření jejich mazlíčky zraněných zvířat s notnou dávkou despektu („Můžete být rádi, že jsem toho ptáka zachránil… buď si pro něj teď hned přijedete, nebo ho psovi/kočce vrátím… jste tady snad od toho..“). Člověk by naopak čekal, že budou projevovat lítost a pokusí se třeba finančně kompenzovat vzniklou „škodu“ tím, že záchrannou stanici (většina z nich je neziskových) podpoří např. prostřednictvím veřejné sbírky Zvíře v nouzi.
V ČR existují 3 zákony omezující volný pohyb domácích zvířat venku (zákon na ochranu zvířat proti týrání, zákon o myslivosti a zákon o pozemních komunikacích).  Znění zákonů však málokdo zná a jejich dodržování se nevymáhá, a tudíž volně žijící zvířata umírají stále.
Víme, že ne vždy se dá útoku domácího zvířete na volně žijící zabránit, ale na druhou stranu je spousta případů, kdy by se napadení dalo velmi dobře předejít (pes se pohybuje na volno v přírodě pouze v případě, je-li plně ovladatelný, městské kočky mají být kočkami domácími – v bezpečí budov případně venkovních voliér, pudy venkovských koček umírní kastrace).
Záchranné stanice teď čekají opravdu perné týdny a měsíce. Zastaví se nejdříve po prázdninách. Pokud chcete podpořit záchranné stanice, můžete poskytnout finanční dar na konto sbírky Zvíře v nouzi číslo  33553322/0800 nebo poslat dárcovskou SMS ve tvaru DMS ZVIREVNOUZI 90 na číslo 87777 (platí pro všechny operátory, účtování DMS: 90 Kč, příjemce obdrží 89 Kč, službu provozuje Fórum dárců). O dalších možnostech podpory se dozvíte na stránkách www.zvirevnouzi.cz.
Kontakt:
Zdeňka Nezmeškalová, Český svaz ochránců přírody, 774 155 155