Na lokalitě Horky u Kounic, kterou loni vykoupil Český svaz ochránců přírody, letos vykvetlo přes sto vzácných hořečků nahořklých. Je to několikanásobně více, než v předešlých letech!
Hořeček nahořklý patří ke kriticky ohroženým druhům naší květeny. Kdysi poměrně běžná rostlina suchých pastvin má dnes v České republice jen posledních pár desítek lokalit.
Jednou z nich je i nevelký svah návrší Horky na Nymbursku, na katastru nedalekých Kounic.
Český svaz ochránců přírody koupil v rámci své kampaně na záchranu cenných lokalit Místo pro přírodu nijak nechráněný pozemek loni, a hned se pustil do práce. „Hořečky mají specifické nároky na údržbu pozemku,“ vysvětluje Pavel Brodecký z Velkojaroměřského pozemkového spolku, který o lokalitu pečuje. “Jako dvouletka potřebují, aby první rok měla droboučká semínka kde vyklíčit a vytvořit rostlinky s přízemní růžicí listů, které následující rok vykvetou a postarají se o tvorbu semen pro další generace. Vrstva stařiny či hustý porost ostatních rostlin snižuje úspěch klíčení a přežití drobných rostlin hořečku. Na místech, kde jsme našli zbytky odkvetlých hořečků z předešlého roku, jsme proto ještě v předjaří pokosili porost a železnými hráběmi opatrně vyhrabali stařinu, aby potenciální semena či přes zimu zatažené jednoleté rostliny měly prostor pro svůj růst. V listopadu, po vysemenění, nás čekalo další kolo – vykosení některých náletových dřevin, celoplošná seč s vyhrabáním zbývající stařiny a mechu a pečlivý výhrab ploch u hořečků. Bylo toho za ty roky, co se o lokalitu nikdo nestaral, ohromná hromada.“ vzpomíná Brodecký.
Má všechna ta námaha smysl? Má? Obvyklé počty kvetoucích rostlin hořečku nahořklého na této lokalitě byly v jednotkách či nižších desítkách kusů. Letos zde vykvetlo přes sto hořečků, objevily se i na místech, kde je dosud nikdo neviděl.
Ale nejde jenom o hořečky. „Na Horkách roste a žije i řada dalších vzácných druhů, především rostlin a hmyzu,“ prozrazuje Jan Moravec z Českého svazu ochránců přírody, koordinátor kampaně Místo pro přírodu. „Díky péči pozemkového spolku se jim tu daří stejně jako hořečkům. Stráň je o to cennější, že je v podstatě ostrovem uprostřed intenzivně zemědělsky obhospodařovaných lánů a opuštěných zarůstajících pozemků, kde také mnoho rostlin a živočichů nepřežije. Záchrana takovýchto míst má tak význam nejen pro zachování několika vzácných druhů, ale i ve zcela praktické rovině; právě zde mohou přežívat a odtud se mohou do okolí šířit třeba opylovači, nebo predátoři, pomáhající pak zemědělcům v boji s nejrůznějšími škůdci bez nutnosti používání chemie.“
Péče o podobné lokality nikdy nekončí. Aktuálně pozemkový spolek kácením náletových dřevin zvětšuje plochu stráňky pro cenná společenstva. Další kosení a hrabání čeká kolem poloviny listopadu. Pokud by někdo chtěl zdejším hořečkům, motýlům či samotářským včelám pomoci, nechť kontaktuje Pavla Brodeckého (). Každá ruka bude dobrá.
Poznámky:
Hořeček nahořklý je kolem 30 cm vysoká mírně rozvětvená bylina s asi 1 – 1,5 cm dlouhými světle fialovými zvonkovitými květy, kterých může být na jedné rostlině i několik desítek. Na rozdíl od většiny rostlin kvete až koncem léta, především v září.
Místo pro přírodu je kampaň Českého svazu ochránců přírody, jejímž cílem je výkup ohrožených přírodně cenných pozemků či pozemků, na něž se snaží přírodu navracet. Za 19 let se takto díky finančním darům stovek dárců podařilo pro přírodu zachránit již přes 180 hektarů pozemků. Přispět na výkupy dalších lokalit lze na konto veřejné sbírky Místo pro přírodu 9999922/0800. Bližší informace na www.mistoproprirodu.cz a na facebooku Místo pro přírodu.
Pozemkové spolky jsou neziskové organizace pečující o přírodní a kulturní dědictví na základě vlastnického či užívacího práva nebo v úzké spolupráci s vlastníky. To zaručuje zachování hodnot takovýchto míst i v budoucnosti. Hnutí pozemkových spolků, zahrnující dnes v České republice více jak šest desítek organizací, zastřešuje Český svaz ochránců přírody. Finančně podporuje hnutí pozemkových spolků Ministerstvo životního prostředí. Více na www.pozemkovespolky.cz.