Mladá labuť dostala za vyučenou

Pracovníci Pražské zvířecí záchranky pomáhali ve středu vyčerpané labuti na Hamerském rybníku v Praze. Domácí pár labutí velmi tvrdě zaútočil na nezkušené loňské mládě a vyhnal ho až do křoví přilehlé stráně. Odtud se mládě neumělo dostat ven. Ochranáři šokovanou mladou labuť odchytili a odvezli do záchranné stanice hlavního města Prahy. Nebyl to však jediný zajímavý zásah toho dne.  

Ve středu odpoledne volal na linku Pražské zvířecí záchranky 774 155 185 pan Jan, který při procházce s dětmi zahlédl roztržku labutí na Hamerském rybníku. Místní labutí pár zde velmi tvrdě napadl mladou labuť. Nalétávaly na ní, chvílemi se prý zdálo, že jí chtějí utopit. Následně před nimi utekla na stezku, která okolo rybníka vede. Ani to však agresivním labutím nestačilo a vydaly se za ní i na břeh. Mladá labuť nakonec zvolila úprk na přiléhající stráň. Po příjezdu zásahového vozidla Pražské zvířecí záchranky, cca 15 minut od oznámení, seděla šokovaná labuť stále na stejném místě. Odevzdaná byla i při odchytu a před záchranářem se nesnažila ani utíkat. Labuť na první pohled nejevila známky poranění, přesto jí pro jistotu ochránci přírody odvezli do záchranné stanice hlavního města Prahy, aby ji prohlédli místní odborníci a měla možnost načerpat ztracenou energii.

Nebyl to však první pacient, kterého ve středu zvířecí záchranka do této stanice přivezla. Již ráno sem dopravila mladého srnce obecného. Toho kolem sedmé hodiny ranní porazilo auto v ulici Mírového hnutí na Praze 4. Kolem jedoucí řidič uviděl ležící zvíře u silnice a snažil se mu pomoci. Zavolal proto Pražskou zvířecí záchranku a čekal u srnce až do jejího příjezdu. Na místě se zastavila také hlídka městské policie, která pomáhala s koordinací kolem jedoucích automobilů. Celý zásah trval, od oznámení na pohotovostní linku, přibližně 20 minut.

V záchranné stanici se nakonec ukázalo, že ani jedno zvíře neutrpělo vážné poranění. Labuť z Hamerského rybníka byla pouze vyčerpaná z teritoriálního boje a srnec po srážce automobilem utrpěl, jako zázrakem, jen pár oděrek.   

Pražská zvířecí záchranka pomáhá divokým zvířatům již od roku 2009. Její práce spočívá výhradně v odchytech divokých zvířat v nouzi, první pomoci a v následném transportu do záchranné stanice či k veterinárnímu lékaři. Díky tomu je časově velmi flexibilní a dokáže na místo zásahu dorazit v relativně krátkém čase. Z toho důvodu je její existence na území hlavního města Prahy velmi potřebná. Za dobu své existence pomohla více než 2000 zvířat. Stále se však potýká s finanční nejistotou. Jestli můžete, pomozte prosím. Bližší informace dostanete na a na telefonu 774 155 185. Děkujeme!