Mráz trápí volně žijící zvířata

Ačkoli zima bývá pro záchranné stanice klidnější, Pražská zvířecí záchranka, kterou provozuje Český svaz ochránců přírody, má stále co dělat. Práci jí přidělávají současné mrazy, které trápí malé pěvce, netopýry nebo například ježky. Lidé však často zbytečně panikaří, především v souvislosti s vodními ptáky.

V minulém týdnu přijala Pražská zvířecí záchranka několik živočichů, kteří potřebovali lidskou pomoc. Hned začátkem týdne našel pan Pavel z Černošic netopýra rezavého za vstupními dveřmi do svého domu. Ležel na zemi, nehýbal se a na první pohled vypadal jako mrtvý. Po bližším ohledání však nálezce zjistil, že netopýr je živý. Zavolal proto Pražskou zvířecí záchranku na čísle 774 155 185. Ochránci přírody prochladlé zvíře odvezli do záchranné stanice, kde odborníci zjistili, že nemá žádná poranění. Po nakrmení a nabrání energie tak netopýr putoval na náhradní zimoviště, kde zůstane až do začátku jara.

Tentýž den volala paní Jana z pražských Letňan, že nalezla malého ptáčka, který sedí na zemi a nechá se bez problémů chytit. Ochránci přírody po příjezdu na místo zjistili, že se jednalo o nejmenšího evropského ptáka, králíčka obecného. Jeho jediným problémem bylo vyčerpání. Po přísunu tekutin, potravy a krátké době, kterou strávil v teple, se tento pěvec vrátil zpět do volné přírody.

Ve středu vyjížděla posádka Pražské zvířecí záchranky k případu ježka, který pobíhal po zahradě v obci Jesenice. Malý bodlináč byl prochladlý, pohublý a velmi vyčerpaný. Ochránci přírody jej ihned odvezli do záchranné stanice, kde zůstane až do příchodu jara.

Kromě skutečných výjezdů řešili zvířecí záchranáři i několik planých poplachů. Jednalo se vždy o vodní ptáky, kteří údajně přimrzli k vodní hladině. Pokaždé se však ukázalo, že labuť, která seděla na ledu, si jen hřála nohy a po vyplašení vstala, zamávala křídly a popošla o kousek dál.

Všechny tyto případy, stejně jako mnoho dalších, které Pražská zvířecí záchranka v těchto dnech řeší, mají stejného jmenovatele. Je jím mráz. Malí ptáci trpí nedostatkem potravy, ježci a netopýři se budí ze zimních spánků ve svých špatně vybraných zimovištích. Způsobů jak jim pomoci je několik. Například dokrmovat ptactvo na krmítkách a naopak nepřikrmovat vodní ptáky na stojatých vodách, aby neměli potřebu zůstávat. Každý navíc může volat o radu či pomoc Pražskou zvířecí záchranku na čísle 774 155 185.