Na Vltavě proběhla záchrana několika desítek tisíc škeblí!

(Praha, 8.10.2014) Pracovníci Pražské zvířecí záchranky spolu s dobrovolníky zachraňovali škeble. Ty uvízly na břehu Vltavy poté, co Povodí Vltavy snížilo hladinu řeky o 2,5 metru kvůli opravě Trojského jezu. Na souši jich zůstalo několik desítek tisíc.

Více než 100 dobrovolníků, kterým nebyl osud škeblí na souši lhostejný, vyslyšelo výzvu a přihlásilo se k organizované záchraně vodních živočichů uvízlých na březích Vltavy. Na úseku mezi Štvanicí a Trojským jezem tak dobrovolníci ve věku od 10 do cca 60 ti let, mezi kterými nechyběli ani studenti několika pražských škol, dokázali zpět do vody vrátit několik desítek tisíc škeblí. Bez jejich pomoci by škeble nepřežily. To, že byl těchto mlžů tak vysoký počet, je dobrá zpráva. Protože je škeble indikátorem čistoty vody, znamená to vlastně, že Vltava není tak špinavá, jak se na první pohled může zdát. Znamená to navíc také to, že podobný sběr škeblí, který na stejném úseku probíhal v roce 2009, měl smysl. Tenkrát jsme pomohli přibližně stejnému množství vodních živočichů.

Velký zájem dobrovolníků nás velmi potěšil. Především díky nim se totiž škeble vrátily do vody během necelých dvou dní. Touto cestou proto chceme poděkovat Gymnáziu Elišky Krásnohorské, Gymnáziu Budějovická, Gymnáziu Jana Keplera, základní škole Bratrská a dalším desítkám dobrovolníků z řad veřejnosti.

Pražská zvířecí záchranka však nepomáhá jen nárazově. Na telefonní číslo 774 155 185 mohou Pražané volat při nálezu jakéhokoli divokého zvířete v nouzi. Za pět let existence jich pracovníci zvířecí záchranky zachránili již více než 2000. Tisícům dalších pomohli radou po telefonu či emailu.