Do vodní nádrže v Úhonicích spadl v noci na úterý bobr. Díky strmým stěnám neměl šanci dostat se ven. Tento případ však není prvním, který se  v této nádrži stal. V minulosti již do nádrže několik zvířat spadlo. Bobr měl však na rozdíl od předchozích zvířat štěstí, že na místě zasahovala Pražská zvířecí záchranka. Pád do smrtelné pasti přežil.

Do areálu jedné úhonické firmy nedaleko Prahy byla, prostřednictvím dispečinku na tel. čísle 774 155 155, zavolána Pražská zvířecí záchranka. Do místní nádrže totiž spadl bobr evropský. Vzhledem k tomu, že tento hlodavec není v okolí Prahy zcela běžný, záchranáři příliš této verzi nevěřili. Domnívali se, že se bude nejspíš jednat o nutrii či ondatru. O to větší překvapení zažili, když na místo nálezu přijeli. Uvnitř nádrže se totiž na mělkém okraji skutečně hrbil bobr. Ven však kvůli strmým betonovým stěnám nemohl. Po přiblížení záchranářů však skočil do dva metry hluboké vody a plácnutím placatého ocasu přihlížející postříkal. Pracovníci zvířecí záchranky se několikrát pokusili o odchyt, pokaždé však marně. Bobr se mrštně potopil a odplaval na druhou stranu. Nakonec se tedy rozhodlo, že lepší, než bobra trápit zbytečným naháněním, bude vyrobit z palet místního skladu rampu, po které by bobr sám vylezl. Rampu bobr ze začátku zcela přehlížel, proto se záchranáři s pracovníky firmy dohodli, že odjedou a dají bobrovi čas do rána. Tento hlodavec je totiž aktivní především v noci, navíc na prozkoumání rampy potřebuje klid bez diváků. Dobrá věc se nakonec přeci jen podařila. Ráno, když pracovníci firmy přišli do práce, bobr už v nádrži nebyl. Zbyla po něm pouze hromada třísek z palet, po kterých opustil své vězení.

Případ uvězněného bobra však v této nádrži nebyl prvním. Jak přiznali pracovníci firmy, do nádrže už v minulosti spadla liška, kočka a další zvířata. Přestože liška ani kočka osudný pád nepřežily, firma se stále neodhodlala nádrž zabezpečit. Tato smrtelná past přitom nehrozí jen zvířatům. Člověku až mrazí při představě, že do nádrže spadne malé dítě.

Podobné případy, kdy záchranáři pomáhají uvězněným zvířatům, jsou nejen v Praze poměrně běžné. Lidé si často neuvědomují, že zvířata nedokážou po strmé stěně vylézt. Nádrž či jezírko se pak snadno může stát pro volně žijící zvířata smrtelnou pastí. Stačí přitom pouze vložit do ní jednoduchou lávku z kusu dřeva, po které můžou zvířata bez problémů vylézt.

Pražská zvířecí záchranka zachraňuje volně žijící živočichy na území hlavního města a ORP Černošice od roku 2009. Úzce přitom spolupracuje s Národní sítí záchranných stanic, kterou provozuje Český svaz ochránců přírody, a také se Záchrannou stanicí hlavního města Prahy. Za  dobu svého působení zachránila zvířecí záchranka stovky zvířat, která by bez lidské pomoci nepřežila. Na telefonu 774 155 155 pomohla ve stovkách případů poradit a zabránit zbytečným odběrům zdravých zvířat z přírody.

Pražská zvířecí záchranka se však neustále potýká s finančními problémy. Měsíc provozu přijde záchranáře minimálně na 50 tisíc, přitom není žádný stálý sponzor a jediný zdroj peněz tvoří drobní dárci. Pokud můžete, podpořte prosím Pražskou zvířecí záchranku. Své dary můžete posílat na účet veřejné sbírky Zvíře v nouzi, 33 55 33 22/0800 v.s.: 1111. Děkujeme!