Naučná stezka Svatojánské proudy bude obnovena

Hluboké skalnaté údolí řeky Vltavy s bohatou historií je stále cílem výletníků, kteří touží po trošce romantiky v těsné blízkosti Prahy. Naučná stezka, která zde vznikla před třiceti lety, však podlehla zubu času.  Namísto, aby připomínala slávu této lokality, stala se sama vzpomínkou. Svatojánské proudy, které kdysi patřily mezi největší turistická lákadla v zemi, se rozhodla oživit základní organizace Českého svazu ochránců přírody (ČSOP) Zvoneček. V rámci programu Blíž přírodě zde vznikne zbrusu nová, hravá i moderní technologie využívající naučná stezka.

Bylo to místo tak krásné, že sem jezdili lidé z Prahy na výlety, ale zároveň tak nebezpečné, že před ním všichni voraři měli respekt. Výstavbou Štěchovické přehrady ve čtyřicátých  letech minulého století však došlo k zatopení zdejšího kaňonu.  Dramatické splouvání řeky tak pamatují jen naši dědové a staré fotografie.
Co zde však zůstalo, je krásné údolí porostlé dubohabrovými lesy, se suťovými poli a vystupujícími skalisky, pod kterými se jako had dnes už líně vine tok Vltavy. Po jejím levém břehu vede naučná stezka, ale je ve velice špatném stavu.
Byla by určitě věčná škoda, kdyby se na Svatojánské proudy zapomnělo. Proto ČSOP Zvoneček v letošním roce započal s rekonstrukcí naučné stezky. Cestu bude provázet 15 zastavení věnovaných okolní přírodě, návštěvníky však přenese i do dob minulých. Připomene například umění vorařů, kteří uměli svázat kmeny k sobě až do délky 140 metrů a plavit se  na nich ze Šumavy až do Německa. Bude se věnovat i jedné z prvních trampských osad Ztracená Naděje. Jednotlivá zastavení návštěvníkům dále odhalí zajímavosti z okolní přírody, včetně života v řece, historii obcí Štěchovice a Třebenice, mezi nimiž stezka vede, i stavby zdejších přehrad.
Na děti po cestě budou čekat různé interaktivní prvky a na bolavé nohy (stezka je dlouhá 8,5 km) budou po cestě připravena 2 nová odpočívadla. Naučné cedule budou navíc obsahovat  QR kódy. Pomocí chytrého telefonu si tak návštěvníci budou moci tyto kódy nahrát a poslechnout trampské písně nebo prohlédnout rozsáhlé fotogalerie. Vše bude dostupné na webových stránkách ZO CSOP Zvoneček –  www.cev-zvonecek.cz. Pokud se zájemci nebudou moci přijít podívat na slavnostní otevření nově zrekonstruované naučné stezky Svatojánské proudy, které se koná 15. října 2013, mohou si výlet naplánovat kdykoli jindy. Stezka je přístupná po celý rok, jenom upozorňujeme, že NENÍ VHODNÁ PRO CYKLISTY!

Bližší informace:

Gabriela Dobruská, ZO ČSOP Zvoneček, Tel:  724  687 996, Email:       

Lucie Matulová, Kancelář ÚVR ČSOP, Tel: 731 760 872, email: