Nebezpečné žabí putování

Jaro je tu! Obojživelníci se probouzí, opouští svá zimoviště a putují do míst, kde se budou rozmnožovat.  Avšak častým místem, kde žabí putování za sexem skončí, jsou silnice. Pod koly aut zahynou každoročně tisíce obojživelníků.  Místa, kde se to stává, jsou evidována a v rámci možností ochránců přírody i zabezpečována. Aktualizovaný seznam je na webu www.csop.cz/akcezaba. Informace o nových místech, kde obojživelníci hromadně hynou na silnicích, lze prostřednictvím tohoto webu zasílat Českému svazu ochránců přírody (ČSOP).

Problém úhynu migrujících obojživelníků na silnicích má řešení. Dočasné, kdy se na kritických úsecích kolem silnic vybudují zábrany, které navedou migrující živočichy do odchytových nádob, z kterých se žáby vybírají a přenášejí přes komunikaci, nebo trvalé, kdy zábrany navedou živočichy pod silnici do vybudovaného podchodu.  
 

Záchranným transferům obojživelníků přes komunikace se pravidelně věnuje řada organizací Českého svazu ochránců přírody i několik dalších ochranářských sdružení. Ročně se podaří zachránit několik tisícovek žabích životů. V roce 2012 v rámci Národního programu ČSOP Ochrana biodiverzity celkem 11 sdružení přeneslo přes silnice 22 153 obojživelníků! V letošním roce se zdá, že toto číslo bude vyšší. Transfery už probíhají například na lokalitě Přívrat poblíž České Třebové, kde místní ČSOP v loňském roce přenesla téměř 6 000 jedinců devíti druhů obojživelníků.
 

Bohužel nebezpečených úseků je v České republice stále velké množství a mnoho z nich žádní dobrovolníci nezabezpečují.  Pokud při cestě autem uvidíte na silnici žáby, zpomalte a dejte jim šanci!

Generálním partnerem Národního programu ČSOP Ochrana biodiverzity jsou Lesy České republiky, s. p. Program tradičně podporuje i Ministerstvo životního prostředí.