Nejranější třešně – zahajujeme cyklus výstav starých odrůd v Praze 12.-14.6.2025

Letos to vypadá ovocně a nadějně. Některým lokalitám se jarní mrazíky vyhnuly úplně, někde sice zaúřadovaly, ale škody nebudou celoplošné. A tak vás již nyní můžeme s chutí pozvat na letošní cyklus výstav starých odrůd ovoce.

První výstava bude věnována nejranějším třešním a uskuteční se 12.-14.6.2025 v Domě ochránců přírody v Praze, Michelská 48/5. Aby vám rychleji uteklo čekání na živou výstavu, můžete se průběžně podívat na záznamy z předchozích výstav a seminářů. Tady jsou však  jen  ochutnávky virtuální na ty skutečné přijďte osobně!

Chystáme pro vás i pestrý doprovodný program. První den výstavy, ve čtvrtek, nás čekají 2 zajímavé přednášky. Výstavu zahájí Ing. Martin Lípa, odborný garant programu Oživení starých odrůd, a provede vás ovocnou krajinou a jejím významem pro klimatickou změnu a biodiverzitu. ČSOP je aktuálně zapojen do Česko-saského projektu přeshraniční spolupráce, který tato témata společně řeší. Na jeho přednášku tematicky naváže pan Mgr. Jiří Riezner, Ph.D., z Katedry geografie, PřF ÚJEP a seznámí nás s Ovocnými sady v Českém středohoří v 1. polovině 20. století.

První a poslední den výstavy nevynecháme ani komentovanou prohlídku vystavených třešní s oblíbenou ochutnávkou, kterou vás tradičně provede Ing. Zdeněk Buzek, stálý spolupracovník programu Oživení starých odrůd.

Chtěli byste založit pestrou zahradu či přímo sad s množstvím známých i neznámých rozmanitých druhů ovoce – nejen na zobnutí, ale i na zpracování? Pak si určitě nenechte ujít páteční zpracovatelský seminář, který vás pozve do malého ráje na Zemi. Tím místem je Divoký sad. Přeneseme se tam na celé dopoledne a průvodcem nám bude samotný zakladatel, pan Miroslav Sedláček. I chuťové buňky se dočkají a odnesete si inspirace pro zpracování vlastní úrody.

V sobotu se vydáme do světa určování starých odrůd třešní. S principy určování nás teoreticky i prakticky seznámí školkař a pomolog Ing. Zdeněk Buzek. V průběhu jeho vystoupení se budeme zabývat rovněž degustací vybraných plodů, neboť i chuťové vlastnosti třešní jsou jedním z určovacích znaků.

Počet míst na přednášky a seminář je omezen. Registrujte se prosím včas na mailu: Odpolední volné prohlídky výstavy probíhají bez předchozí registrace.

Pokud byste chtěli konzultovat své záměry výsadby ovocných stromů, k dispozici vám bude Ing. Martin Lípa, odborný garant programu Oživení starých odrůd spolu s Ing. Michalem Paškem. Se zpracováním ovoce vám ráda poradí Ing. Kateřina Štrossová.

Máte-li zájem o určení vaší staré odrůdy, po celou dobu výstavy budou přítomni pomologové, kteří vám mohou určit donesený vzorek či poradit ohledně pěstování, chorob či škůdců. Můžete přinášet vzorky starých odrůd třešní na určení v počtu cca 20 ks se stopkami a ideálně i větvičku s listy.

Podaří se nám spolu s vámi letos odhalit některou ze zapomenutých odrůd?

Stále nám unikají třešňové odrůdy Kostelnice, Kozmice, Mědňanská, Nitranská bělice, Velichova chrupka? Slyšeli jste o nich? Víte, kde ještě rostou? Pátrání neustává. Pokud si myslíte, že je máte právě vy, přineste je na výstavu. Třeba to bude právě váš nález, který zachrání jednu z historických odrůd.

Výstava Rané třešně – červen 2025 – program ke stažení

WordPress Double Opt-in by Forge12