Netopýr dlouhouchý se stal prvním pacientem roku 2015

Pražská zvířecí záchranka vstupuje do nového roku záchrany volně žijících zvířat. V roce 2014 ochránci přírody pomohli 437 živočichům v nouzi. Téměř polovina se vrátila do přírody, mnoho zimujících zvířat si na návrat počká až do jara. Prvním pacientem roku 2015 se stal netopýr dlouhouchý, který si pro své zimoviště vybral jeden z domů na pražském Vyšehradě.

Paní Eva našla netopýra na schodišti svého domu v pondělí 5. ledna. Byl slabý, prochladlý a jen stěží se pohyboval. Nálezkyně, která měla z minulosti mnoho zkušeností se zvířaty, včetně netopýrů, vzala zvíře domů s vidinou, že mu pomůže sama. Brzy však poznala, že udělala velkou chybu. Nejen že netopýr nepřijímal potravu ani vodu, ale navíc jí v místnosti, kam jej umístila, utekl.

Dočasná pečovatelka se tedy druhý den rozhodla, že se obrátí na odborníky a zavolala linku 774 155 185 Pražské zvířecí záchranky. Netopýra naštěstí brzy sama nalezla, ale péči o něj už raději přenechala ochráncům přírody. Ti převzali vyčerpaného a vyhladovělého netopýra v úterý odpoledne a po krátké prohlídce jej ihned odvezli do péče netopýrářů ze sdružení Nyctalus. Netopýra dokázali nakrmit i napojit a dodat mu potřebnou energii. Jakmile nabere dostatek sil, přemístí se na náhradní zimoviště, kde zůstane až do jara.

Pracovníci zvířecí záchranky se za loňský rok setkali s mnoha případy, kdy se lidé pokoušeli pomáhat zraněným či opuštěným zvířatům sami doma. To je však velmi špatně protože většina lidí nemá zkušenosti, znalosti a mnohdy ani potřebné zázemí pro péči o volně žijící živočichy. Nejlepší variantou proto vždy je v první řadě volat ochránce přírody na lince 774 155 185!

V roce 2014 pomohla Pražská zvířecí záchranka 437 volně žijícím zvířatům v nouzi. Většinou se jednalo o ježky, kachny, holubi, drobné pěvce a netopýry. Mezi pacienty však byl i muflon, prase divoké nebo liška. Mezi kuriózní případy minulého roku můžeme zařadit záchranu rejska obecného nebo motýla – otakárka ovocného. Nejčastějším důvodem pro výjezd ke zvířeti byl náraz do prosklených ploch, vyčerpání, srážka s dopravním prostředkem ale i lidská neznalost, kdy nálezci mláďat volali ochránce přírody zbytečně.

Stejně jako v minulých letech i v roce 2014 zápolili ochránci přírody především s nedostatkem financí. Do roku 2015 mají prognózy ještě horší a reálně hrozí zánik sanitky pro divoká zvířata. Pokud můžete, podpořte Pražskou zvířecí záchranku a pomozte jí dále pomáhat. Jakékoli příspěvky můžete posílat na 33 55 33 22/ 0800 v.s. 1111. Děkujeme!