Netopýr na dně džbánu. Tu užovku si nechám! Ježci, holubi a zase holubi. Pražská zvířecí záchranka zasahuje, ale sama potřebuje pomoc!

Pražská zvířecí záchranka provozovaná Českým svazem ochránců přírody pomáhá divokým zvířatům v nouzi a jejich nálezcům už mnoho let. Jejím posláním je dostat zraněné zvíře co nejrychleji od nálezce do záchranné stanice či k veterináři. A pak samozřejmě radit lidem, kteří přišli do kontaktu s divokým zvířetem a nejsou si jistí, zda a jaká pomoc je potřebná. Počet zvířat, kterým letos pomohla, překročí tisícovku, počet telefonátů se pak blíží k 4000! V této době jsou nejčastějšími pacienty holubi a ježci, ale ani o kuriozity není nouze. Jenže další osud záchranářů je nyní závislý na tom, zda se najdou finance na zakoupení nového výjezdového vozidla. Proto na Doniu vyhlásila sbírku https://donio.cz/zvirecizachranka.

netopýr ve džbánu

Během minulého týdne vyjížděla Katka z Pražské zvířecí záchranky celkem k 25 zvířatům v nouzi. V sklepě speciální školy v Praze 4 například zachránila vysíleného netopýra, který se záhadně ocitl na dně skleněného džbánu a zřejmě v něm pobyl několik dní. Své vyjednávací umění musela uplatnit u pána, který v čtvrteční podvečer nalezl na cyklostezce v Modřanech mladou užovku podplamatou. Nic jí nebylo, jen byla prochladlá. Zřejmě zbloudila cestou z Vltavy na zimoviště. Pan nálezce sice správně zavolal pohotovostní linku Pražské zvířecí záchranky 774 155 185, ale zároveň sdělil, že si užovku radši nechá a aby jí chuděrce nebyla zima, vypustí jí až na jaře. Katku to stálo několik telefonátů, než nálezci vysvětlila, co je to příroda a její zákony jakož i naše zákony týkající se chráněných užovek. Nakonec naštěstí vyjednala předání užovky a ještě téhož večera jí vypustila do vhodnějšího prostředí se spoustou úkrytů k zimování. Řada telefonátů se pak tradičně týkala ježků. Zde je to vždy těžké rozhodování a neméně těžší komunikace. Cílem je, aby se do záchranných stanic dostávali opravdu jen ti nejpotřebnější ježci – zranění, nemocní a na tuto dobu opravdu jen velmi velmi malá mláďata. Proto lidem především radíme, aby ježkovi, o kterého mají starost, uzpůsobili prostředí v místě, kde nyní žije, tak, aby neměl problém s přezimováním. Prostřednictvím záchranky se tak do stanice v minulém týdnu dostali jen dva ježci – západní a východní. Oba byli nalezení přes den, vysílení a v místech, kde žádná zeleň nebyla. No, a pak byly smutné případy několik ptáků po nárazech do skleněných staveb – přežil však jen jediný špaček. Kdy už konečně v Praze někdo začne řešit skleněné pasti, kterých tu jsou desítky a umírají na nich tisíce ptáků?!  A pomoc jsme poskytovali i zraněným městským holubům. Naštěstí jak záchranná stanice hl. města Prahy, tak spolek Holubi v nouzi těmto městským ptákům v Praze pomoc poskytují. V mnoha jiných městech tomu tak není.

Pražská zvířecí záchranka tak týden co týden pomáhá divokým zvířatům v nouzi. Bez automobilu to samozřejmě nejde. A ta současná Octavia rychle dosluhuje. Protože na nákup nového peníze nejsou, vyhlásili jsme sbírku na Doniu. V současnosti už více jak 500 dárců poslalo peníze na půlku auta. Zbývá vybrat ještě na tu druhou… Prosíme, přispějte zde: https://donio.cz/zvirecizachranka

 

Fotografie volně k použití: https://www.uschovna.cz/zasilka/QX4A7MC4SVNS7I4K-UXE/

Kontakt: Petr Stýblo, Český svaz ochránců přírody, , +420 602 395 473

Provoz Pražské zvířecí záchranky stojí 5000 Kč denně, to je 1 825 000Kč ročně. Přispívají na něj Hlavní město Praha a městské části Praha 3, Praha 5, Praha 6 a Praha 7 celkovou částkou 540 000 Kč. Zbylé finance hradí Český svaz ochránců přírody a laskaví dárci. Děkujeme!