Netopýří kolonie v Průhonicích

Pod střechou panelového domu v Průhonicích odkryli v pondělí ráno pracovníci stavební firmy zimní kolonii netopýrů. Na místě zasahovala Pražská zvířecí záchranka, kterou provozuje Český svaz ochránců přírody. Z místa nálezu nakonec odvezla 18 zvířat.

Dělníci střechu panelového domu v Průhonicích zateplovali. Při odkrývání starého povrchu narazili na zazimovanou kolonii netopýrů rezavých. Ti byli na několika různých místech a tvořili hrozny, díky kterým si udržovali teplo. Dělníci proto přerušili práce a zavolali na pomoc ochránce přírody. Na místo vyjela Pražská zvířecí záchranka, která se stará o handicapované volně žijící živočichy nejen v Praze, ale také na Praze – Západ.

Ochranáři na střeše sebrali 13 samic a 5 samců netopýra rezavého, kteří byli v odkryté části střechy, a nebylo možné je na místě nechat. Několik dalších netopýrů pak bylo možno vidět ve spárách pod střechou. Po konzultaci s ochranáři z České společnosti pro ochranu netopýrů, tyto zvířata nechali pracovníci zvířecí záchranky na místě. Rekonstrukce střechy se jich totiž nijak nedotkne. Navíc mají možnost kdykoli odletět odvětrávacími průduchy. V této situaci je tedy lepší nechat je na jejich přirozeném stanovišti.

Odvezení netopýři skončili u ochranářů ze sdružení Nyctalus, které se na péči o tyto savce specializuje. Ti je v první řadě nakrmí, napojí a zbaví všech parazitů. Následně netopýrům poskytnou náhradní ubytování.  Začátkem jara se vrátí zpět do volné přírody.

Nálezy kolonií netopýrů nejsou zcela výjimečné. Pražská zvířecí záchranka vyjížděla loni například na Podolské nábřeží, kde instalatéři, kteří zasahovali u vodovodní havárie, nalezli kolonii deseti netopýrů rezavých. Důležité však je, aby si stavební firma nechala provést předem odborný průzkum, který potvrdí či vyloučí přítomnost netopýrů ve fasádě. Podle zákona je totiž jakákoli stavební práce, která by narušila kolonii, nepřípustná.

Pražská zvířecí záchranka pomáhá volně žijícím živočichům v nouzi již čtvrtým rokem. Od jara 2010 však svou činnost provozuje zcela bez dotací a spoléhá se pouze na příspěvky drobných dárců. Svůj boj však záchranáři nevzdávají a dál hledají generálního sponzora, který by pomohl zvířecí záchrance v další existenci. Informace o možnosti pomoci dostanou zájemci na telefonu 774  155 155 případně na e-mailu .