Nová naučná stezka přes sopečné komíny Baba a Dědek

Kosmonosy – Horní Stakory; 9. listopadu 2019: Výrazný zalesněný vrch Baba poblíž Mladé Boleslavi, který je už od roku 1950 přírodní rezervací, se ode dneška může pyšnit novou naučnou stezkou se zajímavým pojetím, které zaujme dospělé i děti. Stezku tu vybudoval Český svaz ochránců přírody (ČSOP) Klenice v rámci programu NET4GAS Blíž přírodě a za podpory města Kosmonosy.

I když by se mohlo zdát, že krajina kolem mladoboleslavských průmyslových center není příliš rozmanitá a zajímavá, opak je pravdou. Při bližším zkoumání každý pozorný návštěvník ocení přírodovědné hodnoty, které nabízí. Jedna zajímavá naučná stezka (po přírodní památce Chlum u obce Nepřevázka) tu byla vybudována v rámci programu NET4GAS Blíž přírodě před pěti lety, nyní otvíráme další. Nad obcí Horní Starkory leží další velmi zajímavé místo, svět vyhaslé sopky. Dnes je území chráněné jako přírodní rezervace Vrch Baba. Provést a seznámit návštěvníky rozsáhlými a pestrými biotopy se rozhodli místní ochránci přírody z ČSOP Klenice. Díky nim tu vznikla 2,5 km dlouhá naučná stezka.

Původně, ve třetihorách, byla Baba vysokou sopkou. Vlivem eroze jí dnes tvoří už jen čedičové suky Baby a Dědka s nadmořskou výškou kolem 350 m n. m. Vlivem lidské činnosti, kdy zde byl těžen kvalitní stavební kámen, tu dnes můžeme pozorovat zajímavé skalní brány, jeskyně či úzké průchody. Na jaře je zalesněná rezervace plná kvetoucích jarních bylin, jako je sasanka pryskyřníkovitá či hrachor jarní. Úzké rokle se celoročně zelenají kapradinami sleziníkem červeným nebo osladičem obecným. Bylinné patro je bohaté i na orchideje, např. vstavač nachový, při vlhkých létech tu roste kruštík modrofialový. „Baba je domovem i mnoha vzácným druhů bezobratlých, uvidíme tu létat chráněné druhy motýlů, jezírko poskytuje domov řadě obojživelníků. Více se dozvíte a uvidíte cestou po stezce.“ říká její tvůrkyně Milada Vrbová ze ZO ČSOP Klenice.

V rámci projektu bylo vybudováno 7 infotabulí, 6 z nich je oboustranných – jedna strana pro dospělé a ta druhá pro děti. Dětskou částí provází skřítek Nefelínek, který je nabádá k plnění různých úkolů. Na vrcholu jsou pro děti doplněny i dvě frotáže (reliéfní struktura pro přenášení obrazu na papír). Při cestě návštěvník narazí také na opravenou studánku, pod vrcholem si může odpočinout na instalovaných lavičkách.

Přírodní rezervace Vrch Baba leží severovýchodně od Kosmonos, cca 2,5 km dlouhý okruh začíná i končí v obci Horní Stakory. GPS: 50°26’55.971″N