Nová naučná stezka v Českém lese

Český svaz ochránců přírody (ČSOP) společně se společností NET4GAS a Správou CHKO Český les dnes slavnostně veřejnosti zpřístupnili novou naučnou stezku Capartické louky v jižní části Českého lesa. V rámci programu NET4GAS Blíž přírodě je to již třetí letos otevřená lokalita.

Na dvoukilometrovém okruhu se návštěvníci seznámí se zdejšími lučními druhy rostlin, včetně  vzácných orchidejí. Na příjemné procházce je možnost dozvědět se navíc i něco o historii Capartic a jejich okolí. Na stezce je nainstalováno i několik zábavných, interaktivních prvků.

„Capartice už svým milým názvem vybízejí k návštěvě a jsem velmi rád, že jsme mohli v rámci programu NET4GAS Blíž přírodě přispět k přírodnímu půvabu okolí obce. Věřím, že se na tuto malebnou naučnou stezku budou návštěvníci stále rádi vracet,“ řekl Jan Nehoda, jednatel společnosti NET4GAS, generálního partnera ČSOP.

Tradičně obhospodařované květnaté louky v okolí Capartic jsou ukázkou kdysi běžných lučních společenstev. Na stráních najdeme, zejména před první sečí, opravdu pestrou „malířskou paletu barev“. Výrazné jsou zejména bílé květy kopretiny irkutské a bedrníku většího, žluté květy pryskyřníku prudkého či kokrhele menšího, nachové palice krvavce totenu, modré zvonky okrouhlolisté či drobounké kvítky rozrazilu rezekvítku. V pestré mozaice stanovišť najdeme i řadu ohrožených nebo vzácných druhů rostlin, například mochnu bahenní, kozlík dvoudomý, prstnatec májový, hadí mord nízký nebo lýkovec jedovatý. Při bližším pohledu narazíme začátkem června na desítky kvetoucích orchidejí vemeníků zelenavých nebo na nenápadné bradáčky vejčité.

Nejkrásnější pohled na Capartické louky je na jaře a v časném létě, kdy jsou rostliny v plném květu, ale i mimo toto období nabízí stezka řadu zajímavostí.  Jsou zde vidět různé druhy motýlů a ptáků. Návštěvníci si mohou sami vyzkoušet, jak zdejší obyvatelé využívali vodu k pohánění strojů, které bývalo v oblasti Českého lesa velmi rozšířené.

V lokalitě bylo umístěno pět informačních tabulí a vytvořeno příjemné posezení. Stezka je doplněna i o dva interaktivní prvky, které potěší „malé i velké“. Jedním z nich je vodní mlýnek v potoce, který každý může uvézt do provozu a pohrát si s ním. Druhým z nich je dřevěná skládanka s obrázky.

Naučnou stezku zrealizovala místní organizace Českého svazu ochránců přírody Sylva Lunae ve spolupráci se Správou CHKO Český les za finanční podpory NET4GAS, generálního partnera ČSOP. 

Jan Moravec, tel.: 222 516 115, e-mail: