Nově zrekonstruovaná stezka Svatojánské proudy otevřena!

Kdysi oblíbená výletní trasa nedaleko Prahy, naučná stezka Svatojánské proudy, po letech pustnutí vstala z mrtvých. Kompletně zrekonstruovaná stezka byla dnes slavnostně předána veřejnosti.

Stezka vede skalami nad řekou Vltavou, místy s bohatou historií i krásnou přírodou. Kdysi divoký kaňon, postrach vorařů, si i dnes, po výstavbě Štěchovické přehrady, zachoval mnoho ze svého půvabu. Místo si pro svou atmosféru oblíbili trampové, kteří zde založili jednu z prvních osad, známou Ztracenku, i turisté. Protože před mnoha lety vybudovaná naučná stezka byla ve velice špatném stavu, rozhodl se ČSOP Zvoneček zapojit do programu NET4GAS Blíž přírodě. Díky němu a podpoře Středočeského kraje se mu podařilo stezku kompletně zrekonstruovat. Pět měsíců práce na obnově naučné stezky bylo dnes zakončeno jejím slavnostním otevřením.
Naučná stezka Svatojánské proudy je dlouhá 8,5 km a má 15 zastavení, věnujících se životu v řece, na skalách a v oboře, historii vorařství i trampingu, přehradám Vltavské kaskády i obcím Třebenice a Štěchovice. Naučné cedule obsahují QR kódy, pomocí nichž si mohou návštěvníci prostřednictvím chytrého telefonu např. poslechnout trampské písně nebo prohlédnout rozsáhlé fotogalerie. Pro děti jsou navíc připraveny dva interaktivní prvky – bludiště a dřevěná doplňovačka. Na trase jsou i dvě nová odpočívadla.

Práce na naučné stezce začaly shromažďováním materiálů. Díky nadšencům do historie tohoto místa, Blance a Honzovi Reichardtovým, se například podařilo shromáždit neuvěřitelné množství historických fotografií a starých kolorovaných pohlednic. S dalšími cennými informacemi pomohli místní osadníci. Na jedné z informačních tabulí je věnována tichá vzpomínka manželskému páru, který zde zahynul letos na jaře v důsledku povodní, kdy přívalové vody strhly kus svahu, na němž stála jejich chatka, a ta se i s nimi zřítila.  Je nutné v této souvislosti též upozornit návštěvníky, že naučná stezka je určena pouze pro pěší! Důrazně se nedoporučuje jízda na kole. V minulosti došlo v lokalitě k několika vážným i smrtelným úrazům cyklistů.

A jak probíhalo samotné umísťování cedulí v tak nepřístupném terénu, jako je kaňon Svatojanských proudů? Jediné dopravní spojení bylo možné po vodě. „Tabule jsme naložili ve Skochovicích u mostu na loď a vypluli proti proudu směr Svatojánské proudy. Plavební komora ve Štěchovicích nás pustila dovnitř i ven a po 3 hodinách jsme šťastně dopluli na místo, aniž bychom nějakou tabuli utopili. Zažili jsme i krušné chvilky, kdy se při jedné plavbě porouchal motor a museli jsme být taženi jinou lodí. Nakonec ale vše dobře dopadlo, tabule jsou na místě a spokojení návštěvníci budou pro nás tou největší odměnou za vynaložené úsilí,“uvedl předseda ČSOP Zvoneček Petr Janeček.

„Svatojánské proudy jsou již třetí naučnou stezkou, obnovenou v rámci programu NET4GAS Blíž přírodě v tomto regionu. Členům ČSOP Zvoneček patří velký dík. Věřím, že i tato stezka se bude návštěvníků líbit stejně, jako ty na Medníku a Zvolské Homoli,“ řekla Zuzana Kučerová ze společnosti NET4GAS.

Bližší informace o naučné stezce lze nalézt na webových stránkách ČSOP Zvoneček www.cev-zvonecek.cz.