Ochránci přírody radí: Nesbírejte „velikonoční“ zajíčky!

Blíží se svátky, jejichž jedním ze symbolů je malý zajíček. Ochránci přírody však jejich nálezy řeší již několik týdnů. Pražská zvířecí záchranka, kterou provozuje Český svaz ochránců přírody, má na denním pořádku telefonáty oznamující nález malých zajíců či potulujících se kachen. Většinu případů řeší pouze radou po telefonu a varují před zbytečným odebíráním mláďat z přírody a panikou.

V posledních dnech měli pracovníci Pražské zvířecí záchranky několik případů typických pro jarní sezónu. Hned v pondělí, krátce po sedmé hodině ranní, volala na linku 774 155 185 paní Jana z Černošic, že nalezla malého zajíčka. Ten prý nehnutě seděl v trávě poblíž chodníku. Bohužel si myslela, že zajíc potřebuje nutně pomoc a proto jej sebrala a odnesla domů.  

Nálezkyně udělala zásadní chybu, kdy zbytečně odebrala zdravé mládě z přírody. Stačilo přitom vytočit naše telefonní číslo před tím, než na zajíčka sáhla. My bychom jí poradili, že zajíčka lze na dřívku či lopatce odnést kousek dál od chodníku, kde si jej matka bez problému najde. Vzhledem k tomu, že zajíce odnesla domů, kde ho měla několik hodin, nebylo ho již možné vrátit zpět na místo nálezu. Zajíc tak bude dospívat v péči odborníků v záchranné stanici, kde má přibližně 50% šanci na přežití. Umělý odchov malých zajíců je totiž velmi náročný a bohužel ne vždy se povede. A právě na to by měli nálezci těchto mláďat myslet před tím, než je z přírody odeberou.

Další dva malé zajíčky přijali ochránci přírody ve středu a ve čtvrtek. V těchto případech se však jednalo o případy, kdy opravdu potřebovali pomoc. Jeden totiž zmatený zaběhl až do domu ve Vršovicích a druhý byl na Smíchově odchycen psem, který ho naštěstí nijak neporanil, ale odnesl až na práh domu.

Mimo případy zajíců řešili pracovníci zvířecí záchranky v Praze i na Praze západ několik dalších případů. Například ve středu volala paní z pražských Modřan, že po trávníku mezi paneláky pochoduje divoká kachna s kačerem. To je v tuto dobu ale celkem běžné. Kachny totiž právě nyní zakládají rodiny a hledají místa pro tvorbu hnízd. Je tedy možné, že je budou Pražané potkávat na různých, často neobvyklých, místech.

Pražská zvířecí záchranka působí na území hlavního města Prahy a Černošicka od září 2009. Každoročně se v jarních měsících pokouší předcházet zbytečnému odebíráním mláďat z přírody. Zásad jak se zachovat je několik. Tou nejdůležitější je však vždy v první řadě vytočit číslo na odborníky 774 155 185. Začínají Velikonoce, než však budete chtít sebrat „velikonočního“ zajíčka, zavolejte. Předejdete tak jejich zbytečnému utrpení.