Ochutnejte třešně pěstované v dobách Čapka a Masaryka

V pátek 12. června, začne v pražském Domě ochránců přírody první letošní výstava plodů starých odrůd ovoce. Budou to výhradně rané třešňové odrůdy. Na výstavě se představí více jak 20 odrůd. Výstava potrvá jen do neděle. Pro každý den je na dopoledne připraven seminář s přednáškami. Pořadatelem je Český svaz ochránců přírody.

Na výstavě se můžete seznámit s výběrem odrůd, které již nejsou běžně k vidění na pultech obchodů. Tyto odrůdy kdysi byly typické pro třešňovky v Praze i přilehlých obcích. Lyonskou ranou, Rychlici německou, Koburskou ranou, Annonayskou Pražané znali z ovocných trhů a velmi rádi je zde kupovali.

Z odrůd, které se naopak v Praze příliš nevyskytovaly, zde najdou návštěvníci opravdovou raritu – odrůdu Doupovská černá. Pochází přímo ze sopečného pohoří Doupovské hory. Její původ je zahalen tajemstvím mimo jiné i díky totálnímu vysídlení původního obyvatelstva při zřízení vojenského prostoru.

Obvyklou součástí výstavy je také ochutnávka plodů. Zde budete moci ochutnat oblíbené Koburskou ranou, Kassinovu i Annonayskou ranou. Pocházejí přímo z pražských třešňovek. Můžete tak ochutnat třešně, které s ochutnali Karel Čapek, T.G Masaryk nebo třeba Eliška Junková. Informace o starých ovocných odrůdách i genofondových plochách, na kterých je zachraňujeme, průběžně publikujeme na www.stareodrudy.cz.

Výstava se koná díky laskavé podpoře Městské části Praha 4 a Hlavního města Prahy

Program: Oživení starých odrůd ovocných stromů v tomto roce kromě Lesů České republiky, s.p., které jsou generálním partnerem Národního programu Ochrana biodiverzity, podpořil i Nadační fond Sberbank, nový generální partner Oživení starých odrůd, dále Ministerstvo životního prostředí a Ministerstvo zemědělství.

Pozvánka s programem zde: https://www.weby-csop.cz/stareodrudy/wp-content/uploads/sites/2/2020/05/csop_plakat_tresne_2020_delsi-3.pdf